Lütfen bekleyin..


Mehmet Ziya Gümüş

KISA KISA ZAMLAR

15 Eylül 2021, 23:53 - Okunma: 322

Zamlar gündemimize öyle bir girdi ki yıllar öncesinde bu konuyu işleyen Kemal Sunal filmleri tekrar işlenir oldu. Filmlerden pasajlar sosyal medyada yaygınlaşır oldu. Ekonomik göstergeler Kemal Sunal filmlerini tekrar gösterime soktu. Ekonomik göstergeler bize geriyi gösteriyor maalesef..

Biz de bu konuya değişik bir açıdan bakalım mı?

1-Haklarını teslim etmek gerekir bu iktidar o dinazor şeklindeki yeşil renkli,  testere kuyruklu enflasyon canavarını bağlamıştı. Kaçak beslenen enflasyon canavarı, nasıl olduysa zincirlerini kırıp, kurbanlık boğa gibi etrafta kaçışır vaziyette, kontrolden çıkmış durumdadır.

2-Sayın Cumhurbaşkanı: “Ekonomimiz yılın birinci çeyreğinde şu kadar, ikinci çeyreğinde şu kadar büyüdü” der demez, zincirlerini koparmış bu canavar, kendisinden bahsedildiğini sanmakta, taklalar atmakta, coşmakta ve etrafa korku salmaktadır.

3-Ortalık toz duman olmuştur, bazı meyveleri sadece zenginler yemektedir.

4-İpini koparmış testere kuyruklu bu canavar yoldan çıkmış, kimse kendisine yaklaşmaya cesaret etmemekte, akıl verme babında birileri ortaya çıkıp “Birilerinin buna dur demesi lazım” demektedir. Oysaki bu canavar hiçbir dilden anlamamakta “Dur” nedir bilmemekte, dur durak bilmeden ilerlemekte, almış başını gitmektedir. Bir uyuşturucu iğne atmayı kimse düşünmemektedir.

5-Rêsîsinin, yani yeminin zamlar olduğunu kimse görmemekte, görmek istememektedir.

6-Ekonomi büyüdükçe, zamlarla yemlenen o yeşil renkli canavar da büyüyor, gördüğü her fakire saldırıyor, ısırıyor. Fakir güvende değilse, zengin güvende değildir, gerçeği göz ardı edilmektedir.

7-Derin yaralarıyla dertli-yaralı elektrik faturasını göz bandajı yapan fakirin gözü hiçbir uçağı, hiçbir köprüyü, hiçbir tüneli, hiçbir havaalanını görmemektedir.

8-Zam yağmurlarıyla, yeşil renkli canavarın yeşilliği daha da artmakta, semirmekte, dişleri daha da keskinleşmektedir.

9-Yeşil renkli, sırtı ve kuyruğu testereyi andıran canavarın korkusundan fakir-fukara, garip-gureba elleri titreyerek alış-veriş yapmaktadır.

10-Millet yeşil renkli enflasyon canavarına karşı direniş aşamasından tükeniş aşamasına geçmiştir. Karın ve karnın aç ise, cüzdanın boş ise bu canavara karşı savunma sistemin çökmüş demektir.

11-Evlenmek isteyip ülkeye üç çocuk kazandırma düşüncesinde olan her gencin karşısına yeşil renkli enflasyon canavarı çıkmakta, ağzından altın renkli alevler saçtığını gören gençler evlenmeye cesaret edememektedir.

12-Ekmek aslanın ağzında, altın canavarın ağzında vakalarıyla karşı karşıya kalan millet sığınacağı kirası düşük, elektriksiz, doğal gazsız bir ev aramaktadır.

13-Kış mevsimi yaklaşmakta, kışın doğal gaz zamlarıyla beslenecek olan bu testere kuyruklu enflasyon canavarının nasıl bir taşkınlık yapacağını kimse kestirememektedir.

14-Bu canavarın sadece fakirin belini bükeceği algısı var. Oysaki bu canavarın geçmiş yaşantısından tecrübeyle ilk önce iktidarın belini büktüğüne kendi tarihi şahitlik etmektedir.

15-Sınırın beton bloklarla örülmesi, canavardan kaçmayı da sınırlandırmıştır. Herkes bu canavarla yaşamayı öğrenmek durumdadır.

16-Arkası kesilmeyen zamlarla beslenen enflasyon canavarının, arkası kesilmezse, hükümetin arkasının kesilmesi mukadderdir.

17-Enflasyon canavarının yakın dostu elektrik zamlarına da bir çare bulunmazsa millet elektrikten tasarruf amacıyla ampulü söndürmek durumunda kalacaktır.

18- Zam yangınları yüreklere sirayet ederse hiçbir itfaiye teşkilatı bu yangını söndüremez. Yangından geriye sadece iktidar teşkilatının iskeleti kalacaktır.

19-Bahsi geçen yeşil renkli bu enflasyon canavarından kurtulmanın bir yolu da ayağı kaysın, düşsün, boynu kırılsın diye eriyen maaşları ayaklarının altına atmaktır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
63 gün önce
112 gün önce
175 gün önce
273 gün önce
301 gün önce
321 gün önce
336 gün önce
350 gün önce
405 gün önce
476 gün önce
481 gün önce
491 gün önce
511 gün önce
521 gün önce
527 gün önce
532 gün önce
539 gün önce
588 gün önce
602 gün önce
609 gün önce
623 gün önce
658 gün önce
665 gün önce

RSS
© 2022 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=