Lütfen bekleyin..


Mehmet Ziya Gümüş

Geçen Sene Bu Günlerde

13 Ekim 2021, 18:59 - Okunma: 560

Evet, geçen sene bugünlerde bilgisayarımın karşısına geçmiş: “Bazı Acılar Vardır ki” diye bir başlık atmış ve başlığın altını şöyle doldurmuştum: “Türkiye’de gündemin çok hızlı değiştiği malumunuzdur. Her hafta değişik bir gündem ile karşılaşıyoruz diyeceğim ama bazen günlük değişen gündem konularıyla da karşılaşabiliyoruz. Bu hızlı gündem değişikliğinin yanında, sabitlenmiş gündemler de yok değil. Kutlu doğum haftası, bayram tatilleri, 30 Ağustos törenleri gibi…

             Ve müstemir(daimî) gündem; ekonomi gibi. Kendimi bildim bileli yoksulluk, fakirlik, geçim sıkıntısı değişmez gündem olarak hep konuşuluyor. Altında lüks arabası olanlar bile geçinemediklerinden yakınabiliyor, Sosyal Yardımlaşma Kurumundan yardım alabilmek adına, ismini yazdırabilmek için fırsat kollayabiliyor, “Diyar diyar gezdiriyor yoksulluk” türküsünü söyleyebiliyorlar.

            Bütün bunlarla beraber vatandaşlar olarak her birimizin de Türkiye gibi haftalık, günlük, sabitlenmiş ve müstemir(sürekli, daimi) gündemlerimiz vardır…

             Bazı acılar ve gündemler vardır ki, kalbin bir köşesine gömülmez, kalbin en işlek caddesinde hep seyir halinde olur. Bir o yana bir bu yana gidip gelirler. Bu acı durmuşsa ya kırmızı ışığa takıldığı için  ya da trafik işaret ve işaretçilerine uyduğu için durmuştur ama dinmemiştir. Kürtçe’de bu acıya “dijene” diyoruz. Biz bu acıyı genel anlamda “dinmeyen acı” olarak biliriz.  6-8 Ekim olaylarının acısı böyle bir acıdır.

             Kurtların, keftarların saldırılarına maruz kalan biri “o anı” unutabilir mi? Seni yutmaya gelen vahşi dinozorların boğazında kaldığın, yutulmadığın, yutulamadığın “O an” unutulabilir mi? Timsahların, olağan çenelerin aksine ters gibi çalışıyor gözüken ama o gün birbirlerine yardım ederek paralel hareket eden iki çenesiyle” seni sıktığında, sana diş geçirilmediği “O an” unutulabilir mi? Vahşilerin bile vahşet olarak tanımladığı “o an” unutulabilir mi? İşte “O an” bizim sabitlenmiş gündemimiz olarak kalmadı, müstemir gündemlerimiz arasına alındı. O günlerin acı hatırasına çocuklarının isimlerini Yasin koyan, Riyad koyan Hasan koyan bir nesil, o günleri, o anı unutması mümkün mü? Hele o çocuklar hep gözünüzün önündeyse…

             Hele hele çocuklar babalarının isimleriyle müsemma ise yani babalarının isimlerini taşıyorlarsa…

             Geçen hafta 6-8 Ekim vahşetinin,  başarısız katliam girişiminin yıldönümüydü. İçinde bulunduğumuz hafta da bizim için vahşetin yıldönümünün ikinci haftası… Gelecek hafta yıldönümünün üçüncü haftası olacak… Unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız dediğimizde aslında bunu kastediyoruz.

           Bu yazdıklarımızın tümü; internetten bir arama motoruna yazacağınız “6-8 Ekim 2014’te Kürdistan’da neler oldu?” başlığının önsözüydü…

              Arama motorundan aradığınızda bugün maske takmamaya takan kolluk kuvvetlerinin o gün ağır silahlarla sokaklarda gezen, kan döken, ceset parçalayan, ham maddeleri et olan vahşi robotları takmadığını göreceksiniz.

             Kürdistan’ın, Kürt kökenli soyuna ihanet edenler tarafından yakıldığını göreceksiniz. Neden Kürt kökenli? Çünkü gerçekten kökenleri Kürt. Dallarının ise taaa Amerika’ya kadar uzandığını göreceksiniz.

                 Arama motorundan yeterli bilgi elde edemezseniz, o günün iktidar partisinin kapısını çalıp bilgi isteyebilirsiniz. Onlar da görmedikleriduymadıkları ve bilmedikleri için sizi muhtemelen HÜDA PAR’ın kapısına yönlendireceklerdir. E siz de öyle yapın!  Arama motorundan çok şey görebilirsiniz ilaveten çok havadis de duymak ve çok acayipliklere şahit olmak isterseniz siz siz olun HÜDA PAR’ın kapısını çalınız.

               Ve dahi darbe yedikçe daha da derine batan çiviler göreceksiniz…”

               Gelecek sene bugünlerde tekrar buluşmak umuduyla Allah’a emanet olun.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
52 gün önce
56 gün önce
153 gün önce
187 gün önce
230 gün önce
329 gün önce
343 gün önce
349 gün önce
419 gün önce
469 gün önce
531 gün önce
630 gün önce
658 gün önce
678 gün önce
693 gün önce
707 gün önce
741 gün önce
762 gün önce
833 gün önce
838 gün önce
848 gün önce
868 gün önce
877 gün önce
884 gün önce
889 gün önce
896 gün önce
945 gün önce
959 gün önce
965 gün önce
980 gün önce
1015 gün önce
1022 gün önce

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=