Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Halk Otobüs şoförlerinin imtihanı!

05 Kasım 2018, 20:34 - Okunma: 898

Batman'ın çözülemeyen trafik ve park sorunu halen devam ediyor. Sürücüleri çıldırtacak şekilde ağır bir trafik keşmekeşi yaşanıyor. Yolların dar ve araç sayısını artık kaldırmadığı Batman trafiğinde caddelerin  ve ana arterlerin yeterli genişlikte olmaması bir yana, sürücülerin gelişi güzel araçlarını park etmeleri trafiği tam anlamıyla felç ediyor. Bu sorunun çözüme kavuşması için yolların genişletilmesi, köprülü kavşaklar ve yer altı geçitler yapılması ve çekiciler devreye konularak trafiği aksatacak şekilde gelişi güzel park eden araçlar kimsenin gözünün yaşına bakılmadan çekilmelidir.

Bazı yollarda cadde ve sokaklar tek yön yapılarak çözüm getirilmek istense de sürücüler maalesef buna uymuyor. Yeterli ve etkili denetimde yapılmadığı için bu sistem istendiği şekilde işlemiyor.

Bütün bu keşmekeş içinde Belediye halk otobüsü sürücülerinin sabrına hayran kalmamak mümkün değil. Araçla belli vakitlerde yol alan bizler yaya ve sürücülere ne kadar sinirlendiğimizi göz önüne getirirsek; belediye halk otobüsü şoförleri ile ilgili tespitime hak vereceksiniz.

Batman’da trafik anlamında ciddi bir eğitime ihtiyaç var.  Maalesef şehrimizde ne yaya yayadır, ne de sürücüler sürücüdür. Hiç kimse düzgün bir şekilde kurallara uymuyor. Hal böyle olunca Batman trafiğinde araç kullanmakta, yaya olarak yol almakta sıkıntılı olabiliyor.

Yolların dar olduğu Batman’da otobüslerin yol almasının ne kadar zor olduğunu tahmin edersiniz. Bu yetmezmiş gibi otobüs durakları ve yollara gelişigüzel park eden araçlar otobüslerin işini oldukça zorlaştırıyor. Bir taraftan dar yollar, bir taraftan bitmeyen yol çalışmaları ve kazılar, bir tarafta trafikte sinyal vermeyi bilmeyen ve kural tanımayan sürücüler, kırmızı ışığı bile takmayan özellikle bazı minibüs şoförleri ve üzerine birde yolcuların çıkardığı garip sorunlar ile zaman baskısı karşısında otobüs sürücüleri gerçekten sabırlarını ve vakarlarını koruyorlar.

Zaman zaman yolculuk yaptığım belediye halk otobüslerinde müşahede ettiklerim karşısında gerçekten şoförlerin sabırlarına hayran kalmamak mümkün değil. Belediye yönetiminden yolculara, trafikte yol alan yaya ve sürücülere kadar hepimiz otobüs sürücülerine yardımcı olmalıyız. Öncelikle trafik kurallarına uymasını öğrenmeliyiz. Gerek yaya, gerekse araçlar kendini “La yus’el” görmemelidir. Kurallar herkes için geçerlidir. Bu konuda ciddi bir çalışma yapılmalıdır. Dar yollar genişletilmeli ve alternatif çözümler getirilerek uygulanmalıdır. Tek yön olarak belirlenen yollarda denetim uygulanarak bu sistem mutlaka uygulatılmalıdır. Birçok kavşakta zaman zaman yaşanan arızalar sonucunda kimsenin kimseye hak tanımadığını ve anlayış göstermediğini üzülerek müşahede ediyoruz. Trafikte de hayatın diğer alanlarında da birbirimize saygı duymayı ve birbirimize anlayış ve hak tanımayı öğrenmeliyiz. Yoksa bir yere varamayız.

Son zamanlarda artan trafik cezaları ile bağlantılı olarak uygulama ve kontroller arttı artmasına lakin bu; ceza kesmek hazineye para aktarmak için değil, trafiğin akışını ve düzenini sağlamak için olmalıdır. En ufak bir hatada bizlere ve hatta otobüs sürücülerine ceza geliyorsa, nasıl oluyor da ışık falan tanımayan bazı minibüs ve zenginlik budalası özentili şahıslara ceza gelmiyor anlamak mümkün değil.

Şehrimizde ciddi bir şekilde devam eden park sorunu konusunda belediye ve ilgili kurumlar nasıl bir çalışma yapmayı düşünüyorlarsa bir an önce başlamalıdırlar. Bu halde araçla trafiğe çıkmakta sorun, büyüyen şehirde araçsızda çıkmak sorun.

Zaten sıkıntılı olan Batman trafiğinde birde ellerine geçen parayla lüks araç kiralayan zengin görünme saplantılı gençlerin trafiği allak bullak edercesine araç kullanmaları kazalara davetiye çıkarıyor. Ana arterlerde hız yaparak makas atmaları ile trafikte büyük tehlike yaşatıyorlar. Araç kiralama firmaları sade para kazanma refleksiyle hareket etmemeli, bu tip kişilik bozukluğu olanlara araç verilmemelidir.

Sonuç olarak; kâbusu andıran Batman trafiğinde tüm olumsuzluklar içinde her şeye rağmen sabırla görevlerini yapmaya çalışan belediye halk otobüs sürücülerini tekrardan tebrik ediyorum.

Selam ve dua ile…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
22 gün önce
151 gün önce
173 gün önce
297 gün önce
390 gün önce
421 gün önce
705 gün önce
728 gün önce
958 gün önce
1028 gün önce
1149 gün önce
1307 gün önce
1310 gün önce
1366 gün önce
1384 gün önce
1387 gün önce
1408 gün önce
1442 gün önce
1497 gün önce
1506 gün önce
1579 gün önce
1698 gün önce
1673 gün önce

RSS
© 2019 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=