Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Camilerimiz Çocuklarla Şenlensin!

02 Temmuz 2021, 10:32 - Okunma: 428

Koronavirus salgının ortaya çıkması ve ülkemizde görülmesinden bu yana birçok nimet ve güzellikten mahrum kaldık. Aylarca camilerimiz kapalı kaldı. Cuma ve bayram namazlarına bile gidemedik. Okullarda yüz yüze eğitim yerine uzaktan eğitime geçildi. Camilerimiz salgın tedbirlerine uyulması şartıyla açıldı. Bu süreçte Kur’an kursları eğitimi de önemli oranda aksadı. 1 Temmuzdan itibaren uygulanacak olan normalleşme ile birlikte “Yaz Kur’an Kursları” da 5 Temmuz itibariyle başlayacak ve 20 Ağustos’ta bitecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı açıklamasında, 5 Temmuz da başlayacak olan Yaz Kur’an Kursları’nda eğitimlerin koronavirüs tedbirleri doğrultusunda, çocukların yüz yüze, 16-22 yaş arası gençlere ise online eğitim verileceği belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Kovid-19 salgını sebebiyle Kur’an kurslarındaki tedbirlere ilişkin ‘Kovid-19 Salgın Rehberi’ hazırladı. Okullardan spor salonlarına, tatil beldelerinden çarşı pazara kadar sıkı tedbirler ortada yokken, olanlarda gevşetilirken söz konusu camiler ve Kur’an Kursları olunca nedense tedbirler akla gelip en sıkı şekilde uygulatılmak isteniyor. Sanki ibadet ve ilim yerleri olan camiler ve kurslar temizlik yuvası yerine hastalık bulaştıran mekânlarmış gibi bir algı oluşturulmak isteniyor. Buna rıza gösteremeyiz. Covid tedbirlerinin en sıkı uygulandığı mekânlar ilk günden beri camilerdir. Camileri hastalık yayan mekânlar olarak görmekten vazgeçin. Maddi ve manevi temizlik, nezafet ve huzur mekânları olan cami ve Kur’an kurslarımızı İslam düşmanlarına hoş görüneceğiz diye hastalıklı bakış açısına teslim etmeyelim. 

İslam’ın en belirgin şiarı olan camilerde çocuk sesleri ve cıvıltıları yoksa geleceğimizden ve neslimizden emin olamayız. O yüzden çocuklarımız, yeğenlerimiz, torunlarımız, kardeşlerimiz kim varsa Yaz Kur’an kurslarına yazdırıp devam etmelerini sağlamalıyız. Çocuklarımız bu kurslara giderek yüce kitabımız Kur’an’ı Kerim’i, Peygamber efendimizin hayatı ve sünneti ile aziz dinimiz İslam’ı öğrenecekler. Çocuklarımızı camiye göndererek hem İslam’ı öğrenmelerini hem de ibadet alışkanlığını kazanmalarını sağlamayız. Aynı zamanda sosyalleşerek TV, internet ve cep mobil baskısından ve esaretinden onları kurtarmalıyız.

Çocuklarımızın kurslara ve camiye gelmeleri ve alışmaları konusunda ailelere büyük iş düşüyor. Camiye gönderirken salgından korkmamızı gerektiren bir durum yok. Onları cami ile tanıştırmalı ve camiyi sevdirmeliyiz. Bunun için tabi ki öncelikle bizlerin camiye düzenli gitmemiz, cami usul ve erkânına riayet etmemiz gerekir. Özellikle yaşlılarımızın camiye gelen çocuklara şefkatle davranarak, camiyi ve dinimizi sevdirmelidirler. Yoksa gürültü yapıyorlar diye onlara kızarak onları camiden uzaklaştırma hatasına düşersek, büyük vebal altında kalacağımızı unutmayalım.

Hutbede de denildiği gibi: “… Göz aydınlığımız olan yavrularımızı Kur’an’ın manevî iklimiyle buluşturmak, onun mesajlarını, helal ve haramlarını evlatlarımıza öğretmek en büyük idealimiz olmalıdır. Unutmayalım ki çocuklarımız, Yüce Allah’ın bize birer emanetidir. Bu nadide emanete sahip çıkmak, onları Kur’an ve sünnetin rehberliğinde büyütmekle mümkündür. Yavrularımızı Allah’a kul, Resûlullah’a ümmet olma şuuru kazanmış, güzel ahlaklı, vatanına, milletine ve insanlığa faydalı nesiller olarak yetiştirmek en önemli görevimizdir.”

Camiler önceki yıllarda olduğu gibi çocuklarla şenlenmeli ve çocuklara sevdirilmelidir. Çocukların olmadığı camiler mahzun ve ruhsuz bir yapıdan farksız olmayacaktır. Peygamber efendimizin (S.A.V.), “Hiçbir anne-baba çocuğuna güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır.” -Tirmizî, Birr, 33- hadisini unutmayalım.

Camilerin yeniden çocuklarla dolmasını ve gerçek misyonuna kavuşmasını Rabbi Rahim’den niyaz ediyorum.

Selam ve dua ile…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
169 gün önce
183 gün önce
239 gün önce
295 gün önce
330 gün önce
350 gün önce
392 gün önce
407 gün önce
687 gün önce
992 gün önce
1016 gün önce
1045 gün önce
1229 gün önce
1358 gün önce
1380 gün önce
1505 gün önce
1571 gün önce
1597 gün önce
1628 gün önce
1771 gün önce
1807 gün önce
1912 gün önce
1935 gün önce
2165 gün önce
2235 gün önce
2356 gün önce
2514 gün önce
2517 gün önce
2573 gün önce
2591 gün önce
2594 gün önce
2615 gün önce
2649 gün önce
2704 gün önce
2713 gün önce
2786 gün önce
2905 gün önce
2880 gün önce

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=