Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Batman Kitap Fuarı Yeni Bir Milat Olsun!

23 Ekim 2017, 22:37 - Okunma: 2358

Batman’da son dönemlerde güzel çalışma ve etkinliklere şahid oluyoruz. "Batman İnşaat Mobilya ve Dekorasyon" ile "Batman Gıda Tarım ve Hayvancılık" fuarlarından sonra kitap fuarı ve anız yangınları ile ilgili çalıştayın yapılacak olması ilimiz açısından ümitvar olmamıza vesile oluyor. “Batman Her Yerde Okuyor” kampanyası sonrası, kitap fuarının açılması ile inşallah bu kampanya amacına ulaşmada önemli bir mesafe katedecektir.

Cumartesi günü ​Batman Üniversitesi Merkez Kampüsü Bahçesi’nde gerçekleştirilen fuarın açılışına protokol, öğrenciler ve halkın yoğun ilgisi pekte alışık olmadığımız sevindirici bir manzara olarak karşımıza çıktı. 

Kitap fuarında konferanslar, etkinlikler, atölye çalışmaları ve imza günleri yapılacak. 43 stantın yer aldığı fuarda 80 yayınevi ile 82 yazar katılacak. Fuarın 29 Ekim’e kadar saat 10.00 ila 21.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacağı belirtildi.

Fuarda dikkatimizi çeken bir husus; Batmanlı yazarlara özel bir önem verilmesi idi. Bu güzel adım yazarlarımızıntanıtımına imkan verip şevklerini artırırken, gençlerimize de ikbal noktasında örneklik teşkil edecektir.  

Törende konuşma yapan hemşehrimiz İslam tarihi profesörü ve otoritesi Yazar İhsan Süreyya Sırma hocamız, geçmiş yıllarda Batman’ın kitap okuma oranında Türkiye birincisi olduğunu, şimdi ise okumadan uzaklaşıldığına dikkat çekti. Sırma konuşmasında, “Sömürülmemenin yolu okumaktır. Siz bilirseniz kimse sizi kandıramaz” şeklinde önemli bir noktaya da temas etti. Gerçekten de Sırma hocanın bahsettiği dönemde İslami eserleri neşreden kitabevleri büyük bir misyon üstlenmişti. İnşallah gençlerimiz o dönemi aratmaz.

Kitap fuarları, kitapseverlerin kitapla, yazarla buluştuğu, kitap sevgisinin geniş kitlelere yayıldığı yerler olduğuna dikkat çeken Vali Ahmet Deniz de, bu fuarların kitaba ilgiyi arttırdığını belirterek, “Bir toplumun gelişmesi ve kalkınması ancak eğitimdeki başarısıyla mümkündür. Bunun da temelinde kitap ve okumak vardır. Geçmişimizde kitaba, bilgiye değer verdiğimiz için medeniyetimizi inşa ettik. Ne zaman ki kitaptan, bilgiden uzaklaştık işte gerilemeye başladık...” diyerek hafta boyunca Batmanlı hemşerilerimizi, anne-babaları, öğrencilerimizi, gençlerimizi fuara davet etti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek te, şimdiye kadar Batman’da kitap fuarının açılmamasının bir eksiklik olduğunu söyledi.Bugüne kadar bir kitap fuarı organize edemediklerini sorgulayan Şimşek, “Batmanlı hemşerilerimin kitaba değer verdiğini biliyorum. Okuma noktasındaki hassasiyetlerini biliyorum…” diyerek ilk kitap fuarının açılmasına vesile olanlara teşekkür etti.

Batman’da çok büyük bir kütüphane projesinin programa alınıp onaylandığı müjdesini veren Şimşek, “Batman’da 20 milyon dolarlık çok önemli bir kompleks yapılacak. Büyük bir kütüphane Batman’da kalıcı bir eser olarak kitap sevgisini, kitaba erişimi ve gerçekten Batman’ın kültürel hayatını zenginleştirmesini biz umut ediyoruz.”dedi.

Bizlerde halk olarak; Başbakan Yardımcısı Şimşek’in bahsettiği kütüphane projesinin bir an önce hayata geçirilmesini ve bundan sonra yapılacak fuarların burada yapılmasını gönülden arzuluyoruz.

Konuşmaların ardından kitap fuarının açılışını yapan Mehmet Şimşek ve protokol üyeleri, kitap stantlarını gezerek yazarlarla sohbet etti.

Batman’da ilk defa düzenlenen fuarda konferanslar, etkinlikler, atölye çalışmaları ve imza günleri yapılacağı belirtildi. Halkımızı tüm aile fertleriyle özellikle de gençlerle fuarı ziyaret etmeye ve yapılan etkinliklere aktif olarak katılmalarını acizane tavsiye ediyoruz. Yazar ve yayınevlerini bu hizmette yalnız bırakmayalım.

Partisinin Merkez ilçe kongresi için Batman’a gelen HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu da partili yöneticilerle Batman 1. Kitap Fuarı’nı ziyaret etti. Stantları gezen ve yazarlarla sohbet eden Yapıcıoğlu, fuara yoğun bir ilginin olduğunu ve ilgi gösterenlerin yaş ortalamasının da çok genç olmasının kendisini heyecanlandırdığını ve sevindirdiğini söyledi.

Fuara farklı kesimlerin, özellikle gençlerin-öğrencilerin rağbet göstermesi gerçekten sevindirici bir durum. Fuarın ve okumaya ilgi gösterilmesinin semeresinin en kısa zamanda alınacağını ve Batman için yeni bir “Milat” olmasını dileyerek, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Selam ve dua ile…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
279 gün önce
412 gün önce
426 gün önce
482 gün önce
538 gün önce
573 gün önce
593 gün önce
635 gün önce
650 gün önce
929 gün önce
1063 gün önce
1235 gün önce
1258 gün önce
1287 gün önce
1472 gün önce
1601 gün önce
1623 gün önce
1747 gün önce
1814 gün önce
1840 gün önce
1871 gün önce
2013 gün önce
2050 gün önce
2155 gün önce
2178 gün önce
2408 gün önce
2478 gün önce
2599 gün önce
2757 gün önce
2759 gün önce
2816 gün önce
2834 gün önce
2837 gün önce
2858 gün önce
2892 gün önce
2947 gün önce
2956 gün önce
3029 gün önce
3147 gün önce
3122 gün önce

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=