Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Batman Kitap Fuarı Yeni Bir Milat Olsun!

23 Ekim 2017, 22:37 - Okunma: 2546

Batman’da son dönemlerde güzel çalışma ve etkinliklere şahid oluyoruz. "Batman İnşaat Mobilya ve Dekorasyon" ile "Batman Gıda Tarım ve Hayvancılık" fuarlarından sonra kitap fuarı ve anız yangınları ile ilgili çalıştayın yapılacak olması ilimiz açısından ümitvar olmamıza vesile oluyor. “Batman Her Yerde Okuyor” kampanyası sonrası, kitap fuarının açılması ile inşallah bu kampanya amacına ulaşmada önemli bir mesafe katedecektir.

Cumartesi günü ​Batman Üniversitesi Merkez Kampüsü Bahçesi’nde gerçekleştirilen fuarın açılışına protokol, öğrenciler ve halkın yoğun ilgisi pekte alışık olmadığımız sevindirici bir manzara olarak karşımıza çıktı. 

Kitap fuarında konferanslar, etkinlikler, atölye çalışmaları ve imza günleri yapılacak. 43 stantın yer aldığı fuarda 80 yayınevi ile 82 yazar katılacak. Fuarın 29 Ekim’e kadar saat 10.00 ila 21.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacağı belirtildi.

Fuarda dikkatimizi çeken bir husus; Batmanlı yazarlara özel bir önem verilmesi idi. Bu güzel adım yazarlarımızıntanıtımına imkan verip şevklerini artırırken, gençlerimize de ikbal noktasında örneklik teşkil edecektir.  

Törende konuşma yapan hemşehrimiz İslam tarihi profesörü ve otoritesi Yazar İhsan Süreyya Sırma hocamız, geçmiş yıllarda Batman’ın kitap okuma oranında Türkiye birincisi olduğunu, şimdi ise okumadan uzaklaşıldığına dikkat çekti. Sırma konuşmasında, “Sömürülmemenin yolu okumaktır. Siz bilirseniz kimse sizi kandıramaz” şeklinde önemli bir noktaya da temas etti. Gerçekten de Sırma hocanın bahsettiği dönemde İslami eserleri neşreden kitabevleri büyük bir misyon üstlenmişti. İnşallah gençlerimiz o dönemi aratmaz.

Kitap fuarları, kitapseverlerin kitapla, yazarla buluştuğu, kitap sevgisinin geniş kitlelere yayıldığı yerler olduğuna dikkat çeken Vali Ahmet Deniz de, bu fuarların kitaba ilgiyi arttırdığını belirterek, “Bir toplumun gelişmesi ve kalkınması ancak eğitimdeki başarısıyla mümkündür. Bunun da temelinde kitap ve okumak vardır. Geçmişimizde kitaba, bilgiye değer verdiğimiz için medeniyetimizi inşa ettik. Ne zaman ki kitaptan, bilgiden uzaklaştık işte gerilemeye başladık...” diyerek hafta boyunca Batmanlı hemşerilerimizi, anne-babaları, öğrencilerimizi, gençlerimizi fuara davet etti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek te, şimdiye kadar Batman’da kitap fuarının açılmamasının bir eksiklik olduğunu söyledi.Bugüne kadar bir kitap fuarı organize edemediklerini sorgulayan Şimşek, “Batmanlı hemşerilerimin kitaba değer verdiğini biliyorum. Okuma noktasındaki hassasiyetlerini biliyorum…” diyerek ilk kitap fuarının açılmasına vesile olanlara teşekkür etti.

Batman’da çok büyük bir kütüphane projesinin programa alınıp onaylandığı müjdesini veren Şimşek, “Batman’da 20 milyon dolarlık çok önemli bir kompleks yapılacak. Büyük bir kütüphane Batman’da kalıcı bir eser olarak kitap sevgisini, kitaba erişimi ve gerçekten Batman’ın kültürel hayatını zenginleştirmesini biz umut ediyoruz.”dedi.

Bizlerde halk olarak; Başbakan Yardımcısı Şimşek’in bahsettiği kütüphane projesinin bir an önce hayata geçirilmesini ve bundan sonra yapılacak fuarların burada yapılmasını gönülden arzuluyoruz.

Konuşmaların ardından kitap fuarının açılışını yapan Mehmet Şimşek ve protokol üyeleri, kitap stantlarını gezerek yazarlarla sohbet etti.

Batman’da ilk defa düzenlenen fuarda konferanslar, etkinlikler, atölye çalışmaları ve imza günleri yapılacağı belirtildi. Halkımızı tüm aile fertleriyle özellikle de gençlerle fuarı ziyaret etmeye ve yapılan etkinliklere aktif olarak katılmalarını acizane tavsiye ediyoruz. Yazar ve yayınevlerini bu hizmette yalnız bırakmayalım.

Partisinin Merkez ilçe kongresi için Batman’a gelen HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu da partili yöneticilerle Batman 1. Kitap Fuarı’nı ziyaret etti. Stantları gezen ve yazarlarla sohbet eden Yapıcıoğlu, fuara yoğun bir ilginin olduğunu ve ilgi gösterenlerin yaş ortalamasının da çok genç olmasının kendisini heyecanlandırdığını ve sevindirdiğini söyledi.

Fuara farklı kesimlerin, özellikle gençlerin-öğrencilerin rağbet göstermesi gerçekten sevindirici bir durum. Fuarın ve okumaya ilgi gösterilmesinin semeresinin en kısa zamanda alınacağını ve Batman için yeni bir “Milat” olmasını dileyerek, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Selam ve dua ile…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
129 gün önce
535 gün önce
668 gün önce
682 gün önce
738 gün önce
794 gün önce
829 gün önce
849 gün önce
891 gün önce
906 gün önce
1037 gün önce
1186 gün önce
1319 gün önce
1491 gün önce
1515 gün önce
1543 gün önce
1728 gün önce
1857 gün önce
1879 gün önce
2004 gün önce
2070 gün önce
2096 gün önce
2127 gün önce
2270 gün önce
2306 gün önce
2411 gün önce
2434 gün önce
2664 gün önce
2734 gün önce
2855 gün önce
3013 gün önce
3016 gün önce
3072 gün önce
3090 gün önce
3093 gün önce
3114 gün önce
3148 gün önce
3203 gün önce
3212 gün önce
3285 gün önce
3404 gün önce
3379 gün önce

RSS
© 2024 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=