Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Neler oluyor bize?

23 Eylül 2019, 11:28 - Okunma: 1518

Son zamanlarda Batman’ımızda yaşanan olaylar karşısında durup düşünmemiz lazım: Toplum olarak ne hale geldik? Neler oluyor bize? Nasıl bu duruma geldik? 

Önce 28 Ağustos Çarşamba günü otogarda yaşanan ve ülke gündemine giren kan davası kaynaklı vahşette Suat Yüksekbağ’ın herkesin gözü önünde vahşi bir şekilde bıçakla öldürülmesi olayını yaşadık. Bu olayın şokunu üzerimizden atmadan menfur bir cinayet haberi ile sarsıldık.

14 Eylül 2019 Cumartesi günü Kültür Mahallesi Cumartesi Pazarında çıkan sahte para tartışması silahlı ve bıçaklı kavgaya dönüştü. Kavgada araya giren 24 yaşındaki Deniz Özbek isimli genç hayatını kaybetti. 100 TL’lik sahte para yüzünden olayla ilgisi olmayan masum bir genç hayatını kaybetti. Aynı olayda 3 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Olaydan bir hafta sonra Pazar esnafı tezgâh açmadı. Esnaf, Deniz’in öldürüldüğü yere karanfil bırakarak, yürüyüş ve basın açıklaması ile cinayeti protesto etti. Özbek’in annesi Dılşah Özbek ve ailesi de hazır bulundu. Oğlunun suçsuz yere öldürüldüğünü belirten anne Dılşah Özbek, “Neden boşu boşuna, suçsuz yere güzel çocuğumu öldürdüler? Ancak Allah bir insanın canını alır. İnsanlar boşu boşuna birbirlerini öldürmemeliler. Benim ciğerimi dağladılar. Artık bu öldürmeler bitmelidir. Öldürülen oğlumun suçu neydi?” diye feryat etti.

Bu cinayette yetmedi! 10 gündür kendisinden haber alınamayan oto galerici M. Salih Tünçer, 18 Eylül Çarşamba günü silahla vurulmuş halde ölü bulundu. Tünçer’in önce aracı terk edilmiş halde bulundu. Birkaç gün sonrada naaşı Silvan-Bitlis yolu Batman Çayı üzerinde Malabadi Köprüsü yakınlarında bulundu.

Memleketimizde bütün bu vahim ve menfur olaylar yaşanırken, hiçbir şey olmamış gibi davranamayız. Hem yetkililer, hem alimler, hem STK’lar hem de halk olarak ne hale geldiğimizi görmeli ve bunun çözümü noktasında elimizi taşın altına koymalıyız. Yoksa bu ateş toplumun hepsini saracaktır. Bugün toplum öyle bir hale geldi ki; artık kimsenin ne can güvenliği var? Ne de kimse başına ne zaman ne geleceğinden emindir? Artık bir olay olduğunda kimse, araya girip olayı büyümeden kapatalım diye düşünmez oldu.

Peki, bütün bunlar yaşanırken, neden ilimizin yöneticileri, yetkilileri, İl Müftülüğü, âlim ve STK’ları bir çözüm yolu aramıyor? Toplumu aklıselim ve sağduyu ile hareket etmeye niye davet etmiyorlar? Bir araya gelinip bu sorunun masaya ivedilikle yatırılması gerekmiyor mu? Neyi bekliyorlar?

Bu konuda tek açıklamayı yapan İTTİHADUL ULEMA Genel Başkanı Molla Enver Kılıçarslan, şiddet olaylarının aile ve akraba fertleri arasında bile gittikçe yayıldığını ifade ederek,  toplumu sağduyu ve itidale çağırdı.

İslam'ın hoşgörü, merhamet ve sevgiye dayalı değerlerine dönülmedikçe bu tür üzücü olayların, toplumda yaygınlaşan şiddetin önüne geçilemeyeceğini vurgulayan Kılıçarslan, tek çarenin İslam ahlakıyla ahlaklanmak olduğunu belirtti.

Bugün toplumda huzur ve rahatlığın kalmadığını, insanlar arasında güven sorunu yaşandığına dikkat çeken Kılıçarslan, "İnsanlar artık birbirlerine güvenmiyor, kimse kimseye borç vermiyor, borçlu borcunu ödemiyor. İnsanlar birbirlerine iyilik yapmaya korkar hale gelmişler. Bu sebeplerden ötürü her Allah'ın günü kavgalar, ölümlü olaylar, aileyi yıkan şiddet eylemleri yaşanıyor. Bu gidişata dur dememiz lazım. Mutluluğumuzun, saadetimizin, güvenliğimizin geri gelmesi için Allah'a dönelim. Peygamberin sünnetine sarılalım. O yüce insanın ahlakıyla ahlaklanalım… Eğer aklımızı başımıza almazsak kalplerimiz; birbirimize karşı kin, nefret ve düşmanlık dolu olacak. Kardeş kardeşten, akraba akrabadan nefret eder hale gelecek. İnsanlar en yakınlarını basit sebeplerden ötürü öldürmekten çekinmeyecekler. O korkunç felaketler gelip kapımızı çalmadan Peygamberi ahlakla ahlaklanmalı, Yüce Allah'ın yoluna dönmeliyiz." diye konuştu. 

Bütün bu olay ve sorunların yanında, birde işsizlik sorunumuz aldı başını gidiyor. Hafta içinde İŞKUR tarafından ilan edilen Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda çalıştırılmak üzere işe alınacak 690 kişilik iş ilanına, binlerce kişi adeta akın etti. Bu manzara bile toplumumuzda işsizliğin boyutunu gözler önüne sermeye yetiyor. İşin tuhaf tarafı alımların kura ile yapılacağının belirtilmesine rağmen, ortada büyük bir güven sorunu olduğundan neredeyse herkes “Torpil” arama derdine düşüyor. İnanç zayıflığı ve kurumlar ile siyasilere olan güven sorunundan dolayı kura ile adalet ekseninde alımların yapılacağına inanılmak istenmiyor.

ALLAH (CC) memleketimizi ve toplumuzu içinde bulunduğumuz sorunlardan en kısa zamanda kurtarıp selamet sahiline çıkarmasını temenni ediyoruz.

Selam ve dua ile…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
72 gün önce
477 gün önce
611 gün önce
625 gün önce
681 gün önce
737 gün önce
772 gün önce
791 gün önce
833 gün önce
848 gün önce
1128 gün önce
1261 gün önce
1434 gün önce
1457 gün önce
1486 gün önce
1800 gün önce
1822 gün önce
1946 gün önce
2013 gün önce
2039 gün önce
2070 gün önce
2212 gün önce
2249 gün önce
2354 gün önce
2377 gün önce
2607 gün önce
2676 gün önce
2797 gün önce
2955 gün önce
2958 gün önce
3014 gün önce
3032 gün önce
3035 gün önce
3056 gün önce
3090 gün önce
3145 gün önce
3154 gün önce
3227 gün önce
3346 gün önce
3321 gün önce

RSS
© 2024 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=