Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

İnsanın haddini bilmesi!

05 Ekim 2016, 16:28 - Okunma: 2703

Maide 88 ve A’raf 31 Allah’ın bize helal kıldığı rızıklardan yememizi, ancak israf ederek haddi aşmamamız emrediliyor.

Dünya ve ahiret mutluluğunun anahtarı ve şifresi kişinin edebe sarılması yani haddini bilmesidir. İnsanın haddini bilmesi; İçinde bulunduğu konumu iyi saptaması, neleri yapıp neleri yapamayacağını bilmesi, yetkisini aşmaması anlamına gelir.

İnsan öncelikle kendini tanımalı ki, etrafını da iyi tanısın. Bunun için  “kendini bilen, Rabbini de bilir” sözü halk arasında meşhurdur. Kendini bilmek suretiyle Rabbini bilen kişi, aynı zamanda haddini de bilmiş olur. Çünkü kendisinin alem içindeki yerini ve Rabbi ile olan ilişkisini kavrayan kişi, kibir gösteremez. Kendini böyle tanıyan insan, “Âlemi ben yarattım” edasıyla yaşayamaz.

Kendini bilmezler hadlerini de bilmezler. Sınırların farkında olmadan canları istediği gibi adım atmaya devam edenler, kendileri zarar görür. Sonuçta kötü bir tecrübe ile de olsa öğreneceğimiz şudur:  “Herkes yerini ve haddini bilmelidir.”

Kişinin haddini bilmesi hayatımızın şifresi ve yol haritası olmalıdır. Mevlana: "Bin yıl okusam da, ne biliyorsun diye sorsalar bana, ‘haddimi bilirim’"  demiştir. Tüm toplumlarda, insanın kendini bilmesi, ona göre bir davranış sergilemesi en büyük erdemlerden biri sayılır.

Günümüzde maalesef insanın haddini fazlasıyla aştığına şahid oluyoruz. Ne ALLAH’ın koyduğu hududlara (sınırlara) riayet ediyor; böylece harama ve küfre giriyor. Ne de kullara karşı hadde riayet ediyor; böylece kul hakkına girmiş oluyor. Oysa ALLAH’ın koymuş olduğu sınırlara (hududullaha) riayet ettiğimizde gerçekten haddimizi ve hakkımızı bildiğimizden ne harama dalarız , ne de insanları hor-hakir görerek kul hakkına gireriz.

Etrafımıza baktığımızda; bir makam veya mevkie gelen veya zenginliğe ulaşan kimselerin hemen hadlerinden çıkarak kendilerinin diğer insanlardan üstün olduğu zehabına kapıldıklarını ve iyice yoldan çıkarak sapıtmaya başladıklarını görürüz.

Bunlar postal yalayıcısı yalaka takımına emir verdikçe egolarını tatmin ettiklerini zannederler oysa şeytanın maskarası olduklarının farkına bile varmazlar. Şeytanda yaptıklarını onlara süslü göstererek onların bu yanlışa devam etmesini sağlar. Bu zevatta havalandıkça havalanır ve kendilerini adeta insanüstü görmeye başlarlar. Ayakları yerden kesilen bu zavallılar, hatalarını kendilerine anlatmaya çalışanları da aşağılayarak kendilerinden uzaklaştırırlar. Bu tipler tarih boyunca da hep olagelmiştir. Ancak bunlar unutmasın ki; balon ne kadar çok şişerse, patlama vakti de o kadar yakındır. Balon ne kadar fazla şişerse de küçük bir iğne ile havası söner. İşte hayat mektebi bazen böyle insanların nefsi emmarelerini temsil eden kocaman balonlarını küçücük bir iğne ile söndürür ve hakikat duvarına toslatır.

Bu duruma düşmemek için elimize yetki, makam, mevki ve mal geçtiğinde hem ALLAH’a hem kullarına karşı mütevazı olmayı kendimize ilke edinelim. Ne kadar zengin veya büyük makam sahibi olursak, o ölçüde insanlara değer vermeli ve alçak gönüllü olmalıyız ki; ALLAH’ta, insanlarda bizden razı ve hoşnut olsun.

Aksi takdirde dünyalık makam ve mevkii imtihan gereği veren ALLAH, bir gün yine imtihan gereği bizden aldığında hem dünya, hem ahiretimizi kaybedebiliriz.

O yüzden kim olursak olalım, ALLAH’a ve kullarına karşı haddimizi bilelim de kendimizi kandırmayalım. Servet ve yalancı şöhret gibi geçici, nefsani ve süslü şehvetlere aldanmayalım.

Unutmayalım ki, layık olmadığı halde makam ve mevkie gelenler bunu kaldıramadıklarından bu davranışları sergiliyorlar. Burada yetki sahibi olanların hem kendileri hem de görev verecekleri kişilerin vebali altında olduklarını unutmamalıdırlar. Layık olmayanların ehil olmayanların göreve getirilmesi kadar büyük bir ihanet olamaz. 

Selam ve dua ile...

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
279 gün önce
412 gün önce
426 gün önce
482 gün önce
538 gün önce
573 gün önce
593 gün önce
635 gün önce
650 gün önce
929 gün önce
1063 gün önce
1235 gün önce
1258 gün önce
1287 gün önce
1472 gün önce
1601 gün önce
1623 gün önce
1747 gün önce
1814 gün önce
1840 gün önce
1871 gün önce
2013 gün önce
2050 gün önce
2155 gün önce
2178 gün önce
2408 gün önce
2478 gün önce
2599 gün önce
2757 gün önce
2759 gün önce
2816 gün önce
2834 gün önce
2837 gün önce
2858 gün önce
2892 gün önce
2947 gün önce
2956 gün önce
3029 gün önce
3147 gün önce
3122 gün önce

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=