Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Batman'ımızın sorunları!

11 Ekim 2016, 12:38 - Okunma: 3026

Batman'ın en önemli sorunları nelerdir?  Ne gibi hizmetler yapılmalı? Hangi projeler uygulanmalı? diye baktığımızda; öne çıkan sorunların şehir temizliği, su ve hava kirliliği ile trafik sorunu olduğunu görüyoruz.

Belediyeye kayyum atanmasıyla birlikte Eski Belediye Başkanı merhum  Salih Gök'ten bu yana maalesef kayda değer bir hizmet yapılmadığını, yeni yönetimin 17 yılda yapılmayan hizmetlerin bir kaç yıla sığdırılması gibi bir sorunla karşı karşıya kaldığını  görüyoruz.

Diğer şehirlerde belediyeler mega projelere imza atarlarken, Batman Belediyesi ve DBP/HDP'li belediyeler düzenli çöp toplamaktan aciz bir profil sergileyerek, halkın ve şehrin faydasına kayda değer bir şey yapmadıklarını gördük.

Kayyum ile birlikte yeni atanan birim müdürlerinin tecrübeli ve imajı düzgün kişilerden seçildiğini görüyoruz. Bu durum yeni yönetim adına olumlu bir puan, ancak başarılı olunabilmesi için tarafgirlik yapılmadan işin ehli olan liyakatli ve dürüst insanların işbaşına getirilmesi gereklidir. Bu konuda zaafiyet gösterilerek, bazı kesimlerin makam-mevki sevdasına uyulursa hizmet yerine hezimet yaşanır. 

Batman'da yıllardır asfaltlanmayan sokak ve caddelerin  asfaltlanmaya başlanması, çöplerin düzenli toplanması, cadde ve sokakların temizlik sorununa el atılmasına bakıldığında soruna ciddiyetle yaklaşıldığını görüyoruz. Lakin halk ve esnafında temizliğe dikkat etmesi kaçınılmaz bir görevdir.  Hiç bir şehide sokaklara böyle gelişi güzel çöp, izmarit, tükürük vs. atılma olayı yoktur. Kimseyi kırmak istemeyiz ancak ivedilikle "Bedevi" kültüründen kurtulup "Medeni" şehir kültürüne geçmek zorundayız. Unutmayalım ki, yüz kişinin kirlettiği bir yeri bir kişinin temizlemesi işe yaramayacaktır.

Birde hava kirliliği sorunumuz var. Rafineriden kaynaklı hava kirliliği yetmezmiş gibi, anız yangınları tam bir felaket olarak karşımızda duruyor. Bu sorun daha önce yazdığımız gibi caydırıcı tedbirlerle çözülmelidir.

Geçmişte övündüğümüz ancak şu an kimsenin içmek istemediği  musluk suyumuzun temizliği ivedilikle denetlenmeli, bunun için gerekli araştırma ve bilimsel çalışma yapılmalıdır. Halk hazır su içme zorunluluğundan kurtarılarak musluklardan temiz su içme hakkına kavuşturulmalıdır.   

Batman'ın trafik ve park sorununa gelecek olursak: Batman'da sürücüleri çıldırtacak ağır bir trafik keşmekeşi mevcuttur. Yolların dar ve araç sayısını artık kaldırmadığı Batman trafiğinde caddelerin  ve ana arterlerin yeterli genişlikte olmaması bir yana, sürücülerin gelişi güzel araçlarını park etmeleri trafiği tam anlamıyla felç ediyor. Bu sorunun çözüme kavuşması için yolların genişletilmesi, köprülü kavşaklar ve yer altı geçitler yapılması ve çekiciler devreye konularak trafiği aksatacak şekilde gelişi güzel park eden araçlar kimsenin gözünün yaşına bakmadan çekilmelidir.

"Taziye evleri" sorununa da el atılıp örgüte yakın sözde bazı imamların propaganda yapmak amacıyla oralara yerleştirilmiş olanlar varsa belirlenip oralar asli misyonuna kavuşturulmalıdır. 

Orta  ve uzun vadede ise Eski mahallelerden başlayarak kentsel dönüşüm, DDY ve rayların şehir dışına çıkarılması ve İluh Deresi Islahı Projesi  başlatılmalıdır.

Yine başta Atatürk Parkı olmak üzere şehirdeki tüm parklar ve müştemilatları madde bağımlılarının mekanı olmaktan kurtarılarak, Batman'ın en büyük eksiklerinden olan ailelerin rahatça gidebilecekleri mesire yerlerine dönüştürülmelidirler. Bunun için bu parkları civarını işgal eden zararlı mekanlardan temizlenmelidir.

Sonuç olarak: Sadece belediyeye kayyum atanarak ve üst kadronun değiştirilmesi ile sorun çözülmez. Birim amirlerinden alt kadrolara kadar (işini yapan ve çalışan hariç) hizmetin önünü tıkayan tüm kadrolar ve belediyenin dolayısıyla halkın sırtında yük olan "bankamatik memurlarının" işine son verilmelidir. Bu anlamda vesayetle yönetilen eski belediyenin tüm icraatları gözden geçirilerek, halkın ve şehrin faydası baz alınarak yeniden yapılandırılarak halkın hizmetine sunulmalıdır.

Selam ve dua ile...

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
17 gün önce
423 gün önce
556 gün önce
570 gün önce
626 gün önce
682 gün önce
717 gün önce
737 gün önce
779 gün önce
794 gün önce
1073 gün önce
1207 gün önce
1379 gün önce
1402 gün önce
1431 gün önce
1616 gün önce
1745 gün önce
1767 gün önce
1891 gün önce
1958 gün önce
1984 gün önce
2015 gün önce
2157 gün önce
2194 gün önce
2299 gün önce
2322 gün önce
2552 gün önce
2621 gün önce
2742 gün önce
2901 gün önce
2903 gün önce
2960 gün önce
2978 gün önce
2981 gün önce
3002 gün önce
3036 gün önce
3091 gün önce
3100 gün önce
3173 gün önce
3291 gün önce
3266 gün önce

RSS
© 2024 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=