Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Hoş geldin kutlu mevsim!

06 Mart 2019, 21:44 - Okunma: 1842

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini ve Ramazan ayını içinde barındıran mübarek üç aylara girmenin mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz. Resulullah (S.A.V.) üç aylar için: “Allah’ım! Receb ve Şaban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır.” -Taberânî, el-Mu’cemü’l-evsat, IV, 189; Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259- diye dua etmiştir.

Önümüzdeki Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan gece Regâib gecesi ile üç aylar başlıyor. Rahmet ve mağfiretle dolu üç aylarda hepimiz daha fazla iyilik yapmaya vesile aramalıyız. Üç aylar, müminlere açılmış bir fırsat kapısıdır. Bu önemli gün ve geceleri Rabbimizin rızasını kazanmak için vesile kılalım. Ancak kulluğumuzu yalnızca bu gün ve gecelerle hasretmeyelim.

Resulullah (S.A.V.) efendimiz, "Recep Allah'ın, Şaban benim Ramazan ise ümmetimin ayıdır." Hadis-i Şerifini hatırımızdan çıkarmadan ibadet ve kulluk görevimizi aksatmayalım. Mübarek üç aylar içerisinde yer alan ulvi gecelerin geçmişe dönük hata ve kusurların affedilmesi için birer ganimet olduğunu unutmadan bu fırsatı çok iyi değerlendirilmeliyiz. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) ümmetimin ayı diye nitelendirdiği Ramazan ayında Kadir Gecesi vardır. Hidayet kaynağımız, pusulamız, anayasamız o gecede nazil olduğu için bu ay manevi hayatımızda zirve noktasıdır. Bu vesileyle Kur'an'a sarılmamız, Kur'an'dan ilham almamız Kur'an gözüyle hayata bakmamız gerekir. Dünyadaki hayatımızı Kur'an'ın emri doğrultusunda yaşamalı ve Kur’an’ı sadece ibadi yönleriyle değil her yönüyle hayatımıza tatbik etmeliyiz.

Üç aylar vesilesiyle her Müslümanın geçmişin muhasebesini yapıp, ibadetlerini eksiksiz yerine getirmesi gerekir. Receb ayında; Regaib ve Mirac, Şaban ayında Berat, Ramazan ayında ise Kadir Gecesi gibi dört ayrı önemli geceyi içinde barındıran üç ayların ALLAH'ın kullarına bir ikramıdır.

Üç aylar aynı zamanda Müslümanların vahdeti içinde bir fırsattır. Bugün İslam coğrafyasında Müslümanların durumuna göz attığımızda, içler acısı bir tablo ile karşı karşıyayız. Çünkü İslam topraklarında ümmetin evlatları kendi evlerinde birbirini öldürüyor, İslam düşmanları da kendi sattıkları silahlarla bunu keyifle seyrediyor. Bu çok acı ve hazin bir tablodur. Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de “Siz en hayırlı bir ümmet olarak seçildiniz. Çünkü siz iyiliği emreder ve kötülükten nehiy edersiniz” diye buyuruyor. Bugün ne oldu da İslam ümmetine birbirini öldürür hale geldi?

Müslümanların, fitnenin hâkim olduğu ortamlarda birlik olmaları ve birbirlerini hayra teşvik etmeleri gerekir. Bu kutlu aylarda Müslümanlar olarak fitnenin ortadan kalkması için dua edeceğiz. Müslümanların, birbirinin kardeşi olduğunun şuuruna varması için dua edeceğiz. Bu mübarek aylar Müslümanlar uyanmasına vesile olur inşallah.

Bu kutlu mevsimde dikkat edeceğimiz bir konuda özellikle bu mevsimin ibadet, zikir ve tefekkür ile geçirilmesi olmalıdır. Son zamanlarda “Ramazan eğlencesi” adı altında, dinimizin şiarlarının sulandırılma faaliyetlerine karşı çıkmalıyız. Ramazan ayı oruç, Kur’an ve ibadet ayıdır. Kimsenin bunu eğlence ile özdeşleştirerek yozlaştırma projeleri ile sulandırmasına izin vermemeliyiz.

Bu aylarda iyiliklerimizi, yardımlaşmalarımızı, akraba ziyaretlerimizi, eş ve dost ziyaretlerini, selamımızı, yedirme, içirme, ikram, birbirimizi sorma ve soruşturmayı, arama bulmayı, dualarımızı, nafile ibadetlerimizi, oruçlarımızı, sadakalarımızı daha çok artıracağız. Her şeyden önemlisi de daha çok gönül yapmaya, insan inşa etmeye, çocukları, yetimleri, öksüzleri, hastaları, yaşlıları, kimsesizleri daha çok ziyaret edelim.

Bu münasebetle idrak edileceğimiz üç aylar ile Perşembe akşam idrak edeceğimiz Regaib Kandilinin hayırlara vesile olmasını, İslam alemine huzur ve bereket getirmesini, dökülen gözyaşların ve akan kanın son bulmasını Rabbimizden niyaz ederiz.

Selam ve dua ile...

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
339 gün önce
472 gün önce
486 gün önce
542 gün önce
598 gün önce
633 gün önce
653 gün önce
695 gün önce
710 gün önce
989 gün önce
1123 gün önce
1295 gün önce
1319 gün önce
1347 gün önce
1532 gün önce
1661 gün önce
1683 gün önce
1807 gün önce
1874 gün önce
1900 gün önce
1931 gün önce
2074 gün önce
2110 gün önce
2215 gün önce
2238 gün önce
2468 gün önce
2538 gün önce
2659 gün önce
2817 gün önce
2820 gün önce
2876 gün önce
2894 gün önce
2897 gün önce
2918 gün önce
2952 gün önce
3007 gün önce
3016 gün önce
3089 gün önce
3207 gün önce
3182 gün önce

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=