Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Bilgi Güvenliği!

18 Şubat 2022, 12:42 - Okunma: 437

Batman Basın Konseyi olarak Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ortaklığı ve desteği ile “ISO 27001 BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM DANIŞMANLIĞI” adlı proje kapsamında iki etaptan oluşan eğitim seminerleri düzenledik. Eğitim seminerlerine Batman Basın Konseyi üyeleri ve Batman’daki yerel ve ulusal basın temsilcileri gazeteciler ile birlikte katıldık.

İlki 16-18 Aralık arsında üç gün boyunca Yönetim Sistemi Danışmanı M. Önder Aydın tarafından bizlere ‘Bilgi Güvenliği Semineri’ verildi. Gazeteciler olarak yaptığımız haberler ve yazılarımızda geçen bilgi ve verilerin emniyeti ve güvenliği ile kişisel verilerin korunması konusunda önemli bilgiler edindik.

Eğitimin 10-13 Şubat günlerinde dört gün süren projenin ikinci etabında,  “Bilgi Güvenliği Yönetim Sisteminin Kurulması” kapsamında bilgi güvenliği envanterinin çıkarılması, risk analizi ve bilgi güvenliği ile ilgili uygulamaların talimatlara dökülmesi konularında uygulamalı çalışmalar yapıldı.

Eğitim boyunca bilgi paylaşımı, veri güvenliği, kişisel verilerin korunması vb. konularda soru-cevaplı ve interaktif bir şekilde yapılan seminerlerde basın mensuplarının dikkat edeceği konularla ilgili önemli bilgiler verildi.

Proje ve eğitim programı ile bilgi veren Yönetim Sistemi Danışmanı Önder Aydın: “Bu eğitim Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA)’nın vermiş olduğu proje desteğine bağlı olarak, Batman Basın Konseyi Derneği ve onun üyeleri ile ilgili bilgi güvenliği yönetim sistemi ile ilgili bir eğitim. Kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında bilgi güvenliği ile ilgili olarak; hem kişisel verilerin korunması hem de bilgi güvenliğinin gazetelerde ve konsey yapısında nasıl uygulanacağı ile ilgili bir eğitim yaptık… Programın ilk etabı teorik eğitimler olarak yapılmıştı. İkinci etap ise “Bilgi Güvenliği Yönetim Sisteminin Kurulması” konusunda uygulamalara yönelik eğitimler verildi. Bilgi Güvenliği envanterinin çıkarılması, risk analizlerinin yapılması, bilgi güvenliği konusunda uygulamaların talimatlara dökülmesi, bilgi güvenliği politikalarının tartışılması gibi çalışmalarımız oldu. Bu program sonrasında uzaktan desteğimiz yine devam edecek ancak, resmi programımız sonlandı.” diye konuştu.

Önder hocamızın gayretli çalışma ve bizlere faydalı olma isteği gerçekten takdire şayandı. Bu eğitim projesinin cemiyetimize ve üyelerimize maddi olarak bir faydası yoktu. Yalnız bilgi ve tecrübe olarak çok büyük katkısı ve faydası olduğu şüphe götürmez bir gerçek.

Bu eğitim sürecinde gerek internet, gerekse mobil teknolojileri kullanırken aslında güven ve verilerin korunma konusunun önemi ve eksikliklerimizi görmüş olduk. Birde güven konusunda ne kadar tedbir alırsak alalım aslında internet teknolojisi ve cep-mobil iletişimde siber saldırılara karşı tam bir korunma ve güvenin mümkün olmadığını öğrendik. Öyle ki, bir arkadaşımız, “Hocam! Öyle şeyler anlattın ki, en iyisi hiçbirimiz bilgisayar ve akıllı cep kullanmayalım daha iyi” diyerek endişemizi veciz bir şekilde dile getirdi. Onun için telefonlarımızı çocuklara verirken ve bizler kullanırken girilen sitelere ve muhtemel tuzak uygulamalara daha çok dikkat edelim. Telefonlarımız kapalı olsa bile şarjı olduğu sürece izlenebileceğimizi ve bilgilerimizin ele geçirilebileceği gerçeğini bilelim ona göre tedbirli olalım.

Sonuç itibariyle Aralık ve Şubat ayında olmak üzere günlerce süren bir eğitim süreci yaşadık. Bu eğitimi canı gönülden veren M. Önder Aydın hocamıza, DİKA’ya ve katılım sağlayan bütün meslektaşlarımıza teşekkür eder, cemiyetimizin farklı projelerle çalışmalarına devam etmesini temenni ediyorum.

Selam ve dua ile…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
169 gün önce
183 gün önce
239 gün önce
295 gün önce
331 gün önce
392 gün önce
407 gün önce
687 gün önce
992 gün önce
1016 gün önce
1045 gün önce
1229 gün önce
1358 gün önce
1380 gün önce
1505 gün önce
1571 gün önce
1597 gün önce
1628 gün önce
1771 gün önce
1807 gün önce
1912 gün önce
1935 gün önce
2165 gün önce
2235 gün önce
2356 gün önce
2514 gün önce
2517 gün önce
2573 gün önce
2591 gün önce
2594 gün önce
2615 gün önce
2649 gün önce
2704 gün önce
2713 gün önce
2786 gün önce
2905 gün önce
2880 gün önce

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=