Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Fahiş kiralar ve trafik keşmekeşliği sorunu!

23 Ocak 2019, 15:08 - Okunma: 1499

Batman’da şehrin birçok önemli ve kangren olmuş sorunu çözüm bekleye dursun, bugünkü yazımızda iki konuya temas edeceğiz.

Öncelikle ülkemizde yaşanan ekonomik kriz, fiyat artışları, piyasadaki, durgunluk yanında birde kiralarda yaşanan astronomik fiyat artışları zaten zor durumda olan esnafı iyiden iyiye sıkıntıya gark ediyor. Esnaf nasıl iş yaparım diye düşünürken, artan maliyetler ve yüksek vergi meblağları yanında yılbaşı ile artan kira fiyatları ile beli bükülmüş vaziyette. Bu sıkıntılar altından kalkamayan birçok esnaf ya küçülmeye giderek personel sayısını azaltıyor veya kepenk kapatıyor. Her iki durumda da önce ilimizin, sonra ülkemizin ekonomisine ağır bir darbe inmiş oluyor. Sadece kepenk kapatan esnaf veya işten çıkarılan asgari ücretli zarar görmüyor, bir bütün olarak hepimiz zarar görüyoruz. Lakin bunun bilincinde olmayan toplum ve yöneticilerimiz sorunu çözme anlamında bir adım atmıyor.

Ekonomiyi yönetenler pembe tablo çizmesine çiziyor; lakin reel kesime, yani pazara ve piyasaya pembe renk pek uğramıyor. Hep hayaller kapkara kalıyor.

Kira konusunda muztarip olan sadece esnaf ve tacirler mi? Elbette değil. Meskenlerde kiracı olan dar gelirli, asgari ücretli, Merhum Özal’ın deyimiyle orta direk te yüksek ev kiralarından şikayetçi. Öyle ya asgari ücretli bir aile ayda 700-750 TL kira, artı diğer giderleri nasıl ödesin? Hoş; asgari ücrette kağıt üzerinde ödeniyor görünüyor. Gerçekte o ücretin altında maaş alınıyor. Dar gelirli olmak suç mu? Fakir olmak suç mu? Güzel bir yaşam hak etmiyorlar mı? Peki, bu şartlarda nasıl güzel bir hayat sürecekler. Maaşlarını hep ev kirası, elektrik, doğalgaz vs. ile bitirip aç mı kalsınlar? Sosyal hayatları hiç olmasın! Hiç hastalanmasınlar! Çocukları okula gitmesin bu mu yani? Biraz kendimizi onların yerine koyarak hemhal olalım da belki vicdan yaparız. Zaten zor şartlar altında olan bu kardeşlerimizin ev kiralarını fahiş şekilde yükselterek onlara bir darbede biz vurmayalım…

Batman’da Trafik keşmekeşliği

Batman’ın en önemli sorunlarından biri de ulaşım yani trafik sorunudur. Batman’da yaya olmak zor, araç sahibi olmak daha da zor. Bir yerden bir yere gitmek bu trafikte tam bir eziyete dönüşüyor. Bir yere mecbur kalmadıkça çıkmak istemiyorsunuz ve kendinizi adeta açık cezaevine hapsedilmiş hissediyorsunuz. Yeter artık çözün bu sorunu!

Bitmek bilmeyen kazı ve yol çalışmaları sürücüleri canından bezdirdi. Yollar adeta yap-boz oyun tahtasına döndü. Aynı yollar defalarca yapılıp bozuluyor. Halkın parası neden çöpe atılıyor yazık değil mi? Eziyeti de cabası.

Görüştüğümüz birçok sürücü kapanan cep aralık ve kavşaklar nedeniyle Batman trafiğinin ana artellere yönlendirildiğini, oralarda da park eden araçlar, yolların yetersizliği ve sinyalizasyonların çalışmaması yüzünden trafiğin tıkandığı ve akıcılıktan uzak olduğunu belirtiyorlar. Birde tek yön uygulamasının denetim yapılmadığından ters yöne girenler ve yanlış park eden araçlar nedeniyle maalesef fayda yerine zarar veriyor.

Yol çalışmaları ve kazılar artık bitirilsin de şehir bir nefes alsın. Aksi takdirde her gün kazalara ve kazalardan kaynaklı kavgalara şahid olacağız. Başka şehirlerde; şehri rahatlatacak projeler ve kalıcı yollar ile bu sorun kökten çözülürken, Batman’da neden çözülemiyor? Bu sorunu kim neden çözmek istemiyor?

Son olarak şehrin trafik yükünü omuzlayan Diyarbakır Caddesi’nin rahatlaması açısından uzun süredir güvenlik gerekçesiyle kapalı olan Valilik ve Emniyet Müdürlüğü arasındaki Adalet Caddesi’nin trafiğe açılması zamanının geldiğini düşünüyorum. Sayın Valimizden bu sorunu çözme noktasında adım atmasını bekliyoruz.

Selam ve dua ile….

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
222 gün önce
236 gün önce
292 gün önce
348 gün önce
383 gün önce
403 gün önce
445 gün önce
460 gün önce
739 gün önce
1045 gün önce
1068 gün önce
1097 gün önce
1282 gün önce
1411 gün önce
1433 gün önce
1557 gün önce
1624 gün önce
1650 gün önce
1681 gün önce
1823 gün önce
1860 gün önce
1965 gün önce
1988 gün önce
2218 gün önce
2288 gün önce
2409 gün önce
2567 gün önce
2569 gün önce
2626 gün önce
2644 gün önce
2647 gün önce
2668 gün önce
2702 gün önce
2757 gün önce
2766 gün önce
2839 gün önce
2957 gün önce
2932 gün önce

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=