Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Hoş Geldin Kutlu Mevsim!

02 Şubat 2022, 21:23 - Okunma: 810

Bugün üç ayların başlangıcı olan Receb ayına bugün itibariyle kavuşmuş olduk. Perşembeyi cumaya bağlayan gece ise Regaib kandilini idrak edeceğiz inşallah.

Her yıl olduğu gibi bu mübarek mevsime ulaşınca İslam düşmanları, düşmanlıklarını artırma ve bu kutlu iklimi Müslümanlara zehir etmek için her türlü şeytani taktik ve planları uyguluyorlar. Bu yıl geçen yıllara göre saldırılar erken başladı ve Müslümanların nabzını ölçmek için bilinçli bir kampanyaya dönüştürüldü.

Son dönemlerde artan bu saldırılar karsısında üç aylar nedeniyle açıklama yapan âlimlerimizin her yıl olduğu gibi "bu mübarek günleri fırsata çevirmeliyiz” babında açıklama yaparak konunun öneminden ve ciddi tehditlerden uzak bir tavır içerisinde olduklarını üzülerek gözlemliyoruz. Mesele tek taraflı bir şekilde sadece bu bakış açısıyla çözümlenemez. İslam düşmanlarının planlarına karşın ortaya kapsamlı bir çözüm ve yol haritası konulmazsa, sadece  nasihat içerikli açıklamalarla bir yol alamayız. İslam düşmanlarının sinsi planlarını çökertecek ve bir daha bu eylemleri göze alamayacak hale getirecek planlarımız olmalı ve bunu korkusuzca uygulamalıyız.

Özetle “Sadece camiye gidin” demek yetmez. Camiye giden yollara konulan engel ve tuzakları da bozmak gerekir. Bunu yapmadığımız takdirde sadece “üç ayların manevi ikliminden faydalanalım” diyerek tek yönlü bir düşünce yapısıyla hareket edersek gerçeklerden uzak bir yol yürümüş oluruz. Bizler bu tuzak ve engelleri akim bırakacak adımlar atmaz isek, nasihatlerimiz tek başına bir işe yaramayacaktır. Sistematik bir şekilde uygulanmak istenen nesillerimizi İslam’dan uzaklaştırma projelerini boşa çıkarmazsak; tebliğ ve nasihatlerimiz havada kalacaktır.  Bunun için her ibadetten önce taharet şartını yerine getirdiğimiz gibi, önümüzde engel olan fikri, itikâdi ve sinsi necasetleri ortadan kaldırmalıyız ki, ibadete başlayabilelim. Camiye giden yolları açık tutmaz isek, ‘camiye gidin’ dememizin bir anlamı olmayacaktır. Bizler bir kişiye İslam’ı anlatıp münkerden uzaklaştırmaya çalışana kadar, İslam düşmanları her türlü vasıtayı kullanarak, evlerimizin içerisine dahi girip nesillerimizi İslam’dan uzaklaştırıyorlar.

“Kişi arkadaşının dini üzeredir. Sizden biriniz kiminle arkadaş olduğuna baksın” hadisinin uyarısını dikkate alalım. Ailemize ve çocuklarımıza sahip çıkalım. Çocuklarımızın kimlerle arkadaşlık kurduklarını, hangi kitabı okudukları (tabi okuyorlarsa), cep telefonundan hangi site ve uygulamalara girdiklerine, TV’de ne izlediklerine kadar kimlerle ve nelerle arkadaşlık yaptıklarına ve vakitlerini nerelerde geçirdiklerine dikkat edelim ve kötülüklerden uzak durmalarını sağlayalım. Bunu yapmadığımızda nasihatlerimizin ters tepki yaptığını bile görebiliriz. Onun için öncelikle eş ve çocuklarımızın necis fikir ve oluşumlardan uzak durmalarını sağlayalım. Bunu başardığımızda, kendileri zaten ibadetin tadını alır ve dört elle sarılır. Aksi halde zihnen, fikren ve itikâden evlatlarımızı kaybederiz. Ölünün kırık kolu alçıya alınmaz. Öncelikle hasta ölmeden kalbi çalıştırılmalıdır. Kalbi çalıştıktan sonra kırılan kolu alçıya alınabilir. Kalp olmadıktan sonra kolu alçıya alsak ne olur, almasak ne olur? Evlatlarımızı organize kötülük yuvalarından uzak tutmaya çalışmalı ve bunun sebebini güzelce izah etmeliyiz. Sadece yasaklama ile kalmadan hikmetle konunun önem ve tehlikesini anlatmalıyız. Bunu yaptığımızda başarılı oluruz ve evlatlarımız başkalarının değil, İslam’ın hadimi olurlar. Kurulan hile ve tertipleri bilmezsek, nesillerimize iyilik yapalım derken, onları İslam düşmanlarının tuzaklarına itmiş oluruz.

Sonuç itibariyle: Bütün bunları söylerken ibadeti önemsemiyor değiliz. Tabi ki, bu kutlu mevsimin güzelliklerinden de en verimli şekilde faydalanalım. Tevbe, istiğfar, ibadet ve yardımlaşmamızı yaygınlaştıralım. Bu önemli gün ve geceleri Rabbimizin rızasını kazanmak için vesile kılalım. Ancak kulluğumuzu yalnızca bu gün ve gecelerle sınırlandırmayalım. Üç aylar vesilesiyle geçmişimizin muhasebesini yapıp, ibadet ve yardımlaşma ruhunu eksiksiz kuşanmalıyız.

Selam ve dua ile…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
100 gün önce
163 gün önce
569 gün önce
702 gün önce
716 gün önce
772 gün önce
828 gün önce
863 gün önce
883 gün önce
925 gün önce
940 gün önce
1003 gün önce
1071 gün önce
1219 gün önce
1353 gün önce
1525 gün önce
1549 gün önce
1577 gün önce
1762 gün önce
1891 gün önce
1913 gün önce
2037 gün önce
2104 gün önce
2130 gün önce
2161 gün önce
2303 gün önce
2340 gün önce
2445 gün önce
2468 gün önce
2698 gün önce
2768 gün önce
2889 gün önce
3047 gün önce
3050 gün önce
3106 gün önce
3124 gün önce
3127 gün önce
3148 gün önce
3182 gün önce
3237 gün önce
3246 gün önce
3319 gün önce
3437 gün önce
3412 gün önce

RSS
© 2024 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=