Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Anayasa Değişikliği ve tek adamlık!

18 Ocak 2017, 00:29 - Okunma: 2850

TBMM Genel Kurulunda 18 maddelik Anayasa paketi görüşmelerinde Pazar günü gece saatlerinde son iki maddenin kabul edilmesiyle birlikte birinci tur görüşmeler sona ermiş oldu.

Maddelerde Anayasaya göre karar yeter sayısına ulaşıldığı için 48 saat ara verilip 18 Ocak’ta 2.tur görüşmelere başlanacak. Sonuç değişmezse muhtemelen Nisan ayında halk oylamasına yani referanduma gidilecek.

 

Anayasa değişikliğinin içeriğine fazla girmeyeceğim bu konuyla ilgili olarak Sadık Emre kardeşimin “Anayasa Değişikliği” yazısına bakılabilir.

Benim değineceğim konu başlıktan da anlaşılacağı gibi “tek adamlık” konusudur.

Türkiye’de ne zaman “Başkanlık Sistemi” konusu gündeme gelse, sol parti ve kesimler hemen yaygara ve feverana başlayarak, “Aman ha sivil diktatörlük gelecek” “tek adamlık geliyor” “Diktatörlük geliyor” gibi propagandalarla halkı ve kamuoyunu kandırma ve kendilerine verilen rolü oynamaya çalışıyorlar.

Aynı oyunları Rahmetli Özal’a vefatına kadar yaptılar. Son yıllarda bu propaganda ve karalamanın dozunu iyice artırdılar.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, halkın ilk kez seçeceği Cumhurbaşkanlığına aday olmasını hazmedemediler ve ülkeyi gererek, en iyi yaptıkları “gerilim politikasını” sahnelediler. O zamanda katıldığım bir toplantıda dönemin malum muhalefetinin acizlik içinde olduklarını belirterek, “Başbakan Erdoğan’a aday olma diyorlar. Hangi partinin kimi aday yapacağına o parti kendisi karar verir. Siz başkasına bunu deme hakkına sahip değilsiniz. En önemlisi de ‘Erdoğan’a sakın aday olma’ diyerek aslında çaresizliklerini ve Erdoğan karşısında kendilerinin hiçbir şanslarının olmadığını itiraf ediyorlar” demiştim.

 

Değerli dostlar!

Şimdi de aynı durumla karşı karşıyayız. Aynı şablon karalama ve kara propagandalarına devam ediyorlar. Malum çevreler fosilleşmiş zihniyetlerinin artık maya tutmadığını ve halkın teveccüh etmediğini gördüklerinden vesayet odaklarını kaybetmemek için sözde direniyorlar. Onlarda biliyorlar ki Anayasa değişikliği gerçekleşirse artık istedikleri ve uşaklığını yaptıkları güç odaklarının borazanı ötmeyecek.

 

Şimdi onlara soruyorum! İster başbakan, ister cumhurbaşkanı veya başkanlık getirilmiş olsun; sonuçta halka gidilip kimin seçileceğine halk karar vermeyecek mi? O halde bu feveran neden? Sizde adam gibi düşünce, fikir, inanç ve projelere sahip olun halk sizi seçsin.

 

Başbakanın TBMM’de dediği gibi:“Erzincan Refahiye Kayı köyünden topal Dursun'un oğlu Başbakan oluyorsa CHP’den Cumhurbaşkanı olur. Karşı çıkmayın biraz çalışın…”

Ama yok onlarda biliyor ki, halk onları seçmez. Kendileri halktan ne kadar kopuk olduklarını çok iyi biliyorlar. Zaten her zaman halkın ve inançlarının karşısına dikilen bu kesimlerden başka ne beklenebilir ki?

 

Yaptığınız çirkeflik ve kirli taktikler ile suyun akışını değiştiremezsiniz. Halka verecek bir şeyi olmayan, halka tepeden bakan jakoben, baskıcı, destop anlayışla halkı korkutamazsınız. Geçti o devirler.

 

Tek adam diyorsunuz da, ülkeyi tek adam ve tek parti ile yönettiğiniz ve diktatörlüğün dik alasının uygulandığı dönemi tapınırcasına savunuyorsunuz. Bu ne çelişki böyle?

Birde kapı kulluğunu yaptığınız ve örnek aldığınız ABD başkanlık sistemi ile yönetilmiyor mu? Hele hele öve öve bitirmediğiniz Küba’yı Fidel Castro yarım asır boyunca tek adam olarak yönetmedi mi? Sonrada sağlık sorunlarından dolayı görevi 2008 yılında kardeşi Raul Castro'ya devretmedi mi? Bunlar demokrasi ve özgürlük oluyor, ama halkın seçimi ile gelenler “diktatör” oluyor öyle mi? Batsın sizin zihniyetiniz de, demokrasinizde…

 

Sizler hep halkı hizmetkar ve köle olarak görüp aşağıladınız. “Halkın ne dediği değil, bizim  ne dediğimiz önemlidir? Yüzde 95 oy alsalar da bu ülkede bizim dediğimiz olur” söylemlerinizi unutmadık. Şimdi vesayet rejimi elinizden alınıyor ve zaten çok partili sisteme geçildiğinden beri halk sizi seçmedi ve artık iktidara gelme şansınızın olmadığını gördüğünüz için vekilleri kuduz hayvan misali ısırmaktan, saksı fırlatmaya, mikrofon çalmaya kadar her türlü çirkeflikler yapıyorsunuz.

 

Birde çok satan bir gazete saksıyı fırlatan CHP’lilerin ismini vermeden “Atatürk çiçeğini” (1) fırlattılar diye başlık attı. ALLAH akıl fikir versin…

 

(1) Asıl adı Noel yıldızı veya Poinsettia' (Euphorbia pulcherrima), anavatanı Meksika ve Orta Amerika olan sütleğengiller familyasına ait çiçek türünü; Türkiye'de yetiştirilmesi ve tanınmasına önayak olduğu için, çiçeğin yetiştirilmesi sırasında görev alan bitki bilimcilerin önerisi ile çiçeğe bu ismi takmışlar.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
129 gün önce
535 gün önce
668 gün önce
682 gün önce
738 gün önce
794 gün önce
829 gün önce
849 gün önce
891 gün önce
906 gün önce
1037 gün önce
1186 gün önce
1319 gün önce
1491 gün önce
1515 gün önce
1543 gün önce
1728 gün önce
1857 gün önce
1879 gün önce
2003 gün önce
2070 gün önce
2096 gün önce
2127 gün önce
2270 gün önce
2306 gün önce
2411 gün önce
2434 gün önce
2664 gün önce
2734 gün önce
2855 gün önce
3013 gün önce
3016 gün önce
3072 gün önce
3090 gün önce
3093 gün önce
3114 gün önce
3148 gün önce
3203 gün önce
3212 gün önce
3285 gün önce
3404 gün önce
3379 gün önce

RSS
© 2024 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=