Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Sihirli Kelime “Kumpas”

28 Aralık 2017, 14:04 - Okunma: 1989

İttihad ve Terakki döneminden beri hakim olan güç odaklarının sarıldıkları ve sürekli imdatlarına yetişen bir kavram vardı: “İrtica” 
Egemen düzen tarafından Müslüman halka baskı oluşturmak amacıyla kurulan her tezgahta bu kavrama sarılır ve muhaliflere bu kavram üzerinden baskı oluşturarak sindirirlerdi.
Düzmece Menemen Olayı ve 31 Mart olayı bunlardan bazılarıdır. Son yıllara kadar Müslüman halka her türlü hadisede bu kavram üzerinden saldırı düzenlenir ve İslam karşıtı güçlerde İslam’a olan düşmanlıklarını İslam diyemedikleri için “irtica” üzerinden İslam’a ve Müslümanlara saldırırlardı.

Sonra bu kavram biraz demode olunca, 1990’lardan sonra “Provokasyon” kavramı ve olgusunun alıcısı çok oldu. Her olaydan ve sorundan sonra olayı yapanlar ve olayı engellemesi gereken makamlar, bu kelimeye sarılıp toplumu uyutma yoluna gittiler.

15 Temmuz sonrası iyice anlaşıldı ki; FETÖ, kendilerine rakip veya engel olarak gördükleri herkesimi bir plan, entrika, tuzak ve kumpas ile cezalandırıp ya cezaevlerine tıktı veya itibar suikastı ile etkisiz hale getirdi.

İşin garibi şimdi FETÖ ve onunla aynı yolda yürüyenlerin, sıkıştıkları her mesele ve platformda “Bana kumpas kuruldu” diyerek kendilerini temize çıkarmaya çalışmalarını ibretle seyrediyoruz. Hayatları ve hayat felsefeleri “kumpas” üzerine kurulu olanların, kendilerine kumpas kurulduğunu söylemeleri hem traji-komik hem de ibretlik bir vakıadır.

Son zamanlarda meşru olmayan işler ve uygulamalar yapan kişi, kurum ve kesimlere baktığımızda foyaları ortaya çıkıp zor durumda kaldıklarında; hemen kendilerine “kumpas” kurulduğunu iddia ederek, sözde temize çıkarmaya çalıştıklarına şahid oluyoruz. Yemezler beyler yemezler… Halk artık uyandı bu numaraları yemiyor, kendinizi biraz geliştirin…  

Batman ve ülke gündemine giren Batman Üniversitesi’ndeki skandal tesettür yasağı olayında da aynı durum ile karşı karşıyayız. Şu an sular durulmuş görünüyor. Ancak olay burada kapanmayacaktır. Bir kılık-kıyafet yönetmeliği gerekçe gösterilerek tesettürlü öğrencilere yönelik tariz ve baskı yapılıyor. Olay basına ve kamuoyuna sızınca da; böyle bir yönetmeliğin olmadığı ve sehven yazıldığı açıklanıyor ve olayın aslı yerine “basına nasıl sızdı?” denilerek yeni skandallara imza atıldı.

Olayı araştırdığımızda: olayın sadece rektörlük seçiminden kaynaklı bir gerginlik olmadığı, olayın temelinde; rektörlüğün atadığı “28 Şubat kafalı” bazı yetki sahibi öğretim görevlilerinin tesettürlü öğrencilere yönelik ciddi baskı, şikayet, dayatma ve hatta kızların mescidini basmaya varana dek küstahlaşan uygulamaların olduğu iddiası vardır.   

Olay artık bu raddeye, iplerin kopma noktasına geldikten sonra bakıyoruz ki; rektörlüğe yakın kişiler, rektöre kumpas kurulduğunu vs. anlatmaya çalışıyorlar.

Şimdi olaya bakalım: Birincisi: Bu şikayeti yapan dekanı rektör bey kendisi atadı. Dekanı başkası atamadığına göre, atayan kişi sorumludur. İkincisi: O skandal yazıyı rektör kendi imzasıyla gönderdi. Başkası göndermedi ki kumpas olsun. Üçüncüsü: Olayı çözme yerine, gerilimi artırma pahasına intikam duygusuyla Davut Okçu görevden alındı ve tepkilerden sonra göreve iade edildi. Dördüncüsü: Yukarıda yazdığım tesettürlü öğrencilere baskı yapan jakoben kafalı öğretim görevlilerini rektörlük getirdi ve onlara alan açtı. Bunlar rektörlükten habersiz bu baskıları yapabilirler mi?

Şimdi bütün bunlar ortada iken, kendilerini kurtarma amaçlı olarak “kumpas” kuruldu demek pek mantıkla örtüşmüyor. Geçmişte yolsuzluk, usulsüzlük ve yasa dışı uygulamaları ortaya çıkanlar; ya mezhebi yada kavmi kökenlerini öne sürerek, kendilerini temize çıkarmaya çalışırlardı. Şimdi ise FETÖ taktiği kullanılarak başkasını aynı tezgahı kullanmakla suçluyorlar.   

Artık bu oyunlarla bir yere varamazsınız. İstediğiniz gibi at koşturunca sorun yok. Yaptığınız oyunlar ortaya çıkınca, “bana kumpas kuruldu” diyerek sıyrılamazsınız.

Selam ve dua ile…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
272 gün önce
405 gün önce
420 gün önce
476 gün önce
531 gün önce
567 gün önce
586 gün önce
628 gün önce
643 gün önce
923 gün önce
1056 gün önce
1228 gün önce
1252 gün önce
1281 gün önce
1465 gün önce
1595 gün önce
1616 gün önce
1741 gün önce
1808 gün önce
1834 gün önce
1864 gün önce
2007 gün önce
2043 gün önce
2148 gün önce
2171 gün önce
2402 gün önce
2471 gün önce
2592 gün önce
2750 gün önce
2753 gün önce
2809 gün önce
2827 gün önce
2830 gün önce
2851 gün önce
2885 gün önce
2940 gün önce
2949 gün önce
3022 gün önce
3141 gün önce
3116 gün önce

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=