Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Konuşma Değil, Cihad Zamanı!

12 Aralık 2017, 22:24 - Okunma: 2027

Geçen Çarşamba günü akşam büyük şeytan ABD’nin başkanı Donald Trump, daha önce açıklandığı üzere canlı yayında Kudüs ile ilgili şer planını açıkladı. Trump açıklamasında, "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımanın vakti gelmiştir, bugün Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyoruz." diyerek Tel Aviv'deki büyükelçilik binasının Kudüs'e taşınması talimatını verdiğini söyledi. 

Trump, bu kararı açıkladıktan sonra bütün dünyadan özelliklede halkı Müslüman olan ülkelerde büyük tepki oldu. Aslında bu karar yeni değil. Seçilen her ABD başkanı seçim beyannamesinde va’d edilen, ancak çıkarlarından dolayı sürekli erteledikleri kararı Trump eliyle başlattılar. Bu tarih ve süreç tabi ki tesadüf değildir. Düz mantıkla bakıldığında siyasi çıkmaz içine girmiş Trump’ın bir manevrası gibi gösterilmek istensede mesele bu kadar basit değil.

Öncelikle 100 yıl önce başlayan ihanet planında 100 yıl sonra ikinci aşamaya geçildiğini görelim. İngiliz ordusunun 9 Aralık 1917'de Osmanlı Devleti'nden aldığı Kudüs’te, işgalin 100. yılında ABD'nin kirli planları devreye girdi.

Prof. Dr. Çağrı Erhan: "BM Güvenlik Konseyi'nin 1967 ve 1973'te aldığı kararlara göre Doğu Kudüs işgal altında bir bölgedir. BM tarafından İsrail'in işgali altındaki bölge olarak tanımlanan bir yere ABD'nin büyükelçiliğini taşıma kararı BM kararını hiçe saymak anlamına gelir. 400 sene Osmanlı Devleti'nin himayesinde kalmış bir bölgenin tam da 100 sene önce Osmanlı'nın elinden çıktığı günde İsrail'e başkent yapılmaya kalkılması asla tesadüf değil. Trump, bu kararı Kudüs'ün İsrail'in eline geçişinin 50'inci yılında, Haziran ayında 1967 savaşının yıl dönümünde alacaktı ancak ertelendi. Nereden bakarsanız bakın bu planlanmış bir konu. ABD medyası da özellikle buna dikkat çekiyor. Bunlar bir tesadüf değil." diye konuyu özetliyor.

Konunun bir başka boyutu da geçen aylarda Suud’a giden Trump, orda satılmış devlet başkanları ile bu kararın alt yapısını hazırladı. HAMAS ve İhvan hareketi sözde “terör” listesine alınarak etkisizleştirilmek istendi. Tabi ki İslam dünyasında İslam’a ve Ümmete ihanet eden bu kukla yönetimler olmamış olsa ve ümmet olabilseydik; hiç kimse bu saldırılara cüret dahi edemezdi.

Birde Filistin’de HAMAS ve El-Fetih arasında başlayan birlik çalışmalarının yoğun olduğu dönemde Kudüs planının gündeme gelmesi dikkat çekici bir gelişmedir.

Dünya siyonizmi ve küresel emperyalizm; Trump eliyle Kudüs kararını açıkladıktan sonra, sert açıklamalar ve gösteriler artarda gelmeye başladı. HAMAS Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, bu kararın tüm kırmızı çizgilerin aşılması anlamına geleceğini belirterek, 3. İntifada çağrısı yaptı.

ABD’yi açıklama öncesi uyaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs'ün Müslümanların kırmızı çizgisi olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki günde, "İsrail bir işgal devletidir. Şu anda polisiyle bütün oradaki gençleri, çocukları adeta terör estirerek vuruyorlar. Amerika'nın da altında imzası olduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 1980 yılında aldığı 478 sayılı kararını son açıklamayla Amerika yok saymıştır.” dedi.

Erdoğan devamla, Kudüs'ün kaderinin 1967'den beri hiçbir hukuk, ahlak tanımadan Filistinlilerin topraklarını gasp eden işgalci bir devletin ellerine bırakılamayacağını belirterek, "Kudüs bizim göz bebeğimizdir. Kudüs ilk kıblemizdir. Kudüs bizim için bir kırmızı çizgidir, bu böyle bilinsin." dedi.

Sayın Cumhurbaşkanı, ABD ve israil’e haklı olarak sert tepkiler gösteriyor. Ancak bu iş artık lafla olacak durumu çoktan aştı. Bu sözlerin havada kalmaması adına somut ve gerçekçi adımlar atılmalıdır. Türkiye’nin girişimiyle 13 Aralık Çarşamba günü İstanbul'da toplanacak olan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)’nin somut kararlar almasını temenni ediyoruz. Aksi takdirde 3-5 gün daha bağırıp-çağıracağız, boykot çağrıları ile günlerimizi geçirip, gazımız alınmış olarak hayatımıza devam edeceğiz.

Değerli dostlar! Olayın vahametinin farkında olmalıyız. Tüm ümmet, aradaki ihtilafları bir kenara bırakarak acilen somut adımlar atmalıyız. Bunun için ilk önce Türkiye, İran, Pakistan, Katar, Malezya gibi ülkeler bir araya gelerek, Kudüs’ü savunacak bir mekanizma geliştirmelidirler. İİT’in ortak karar almasını beklememiz ham hayaldir. Suud, Mısır, BAE gibi kukla yönetimlerin israil-ABD ekseninde hareket edecekleri açıktır.

Birçok sözde İslam ülkesi sesini çıkarmazken, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, Trump'ın Kudüs kararına karşı çıkarak; “İsrail diye bir devlet mi var ki başkenti Kudüs olsun. Kudüs Filistin'in başkentidir!”dedi.

Durum artık konuşmanın fayda etmediği, halkların artık takatinin kalmadığı bir noktadadır. Eğer bu ülkeler Kudüs’ü savunacak ordu ve mekanizma geliştirmezlerse, halkların önünü açsınlar. Bizler her ülkeden gönüllü Müslümanlar olarak Kudüs’ü savunmaya hazırız.

İçimizi ferahlatan açıklama Malezya’dan geldi. Malezya Savunma Bakanı Hishammuddin Tun Hüseyin, 'Malezya Silahlı Kuvvetleri, Kudüs konusunda görev almaya her zaman hazır.' dedi.

Türkiye ve İran başat aktör olarak Kudüs konusunda İslam ülkelerini bir araya getirme adına sorumluluk alarak Müslüman halkların desteği ile tarihe geçecek adım atmalarını bekliyor ve temenni ediyoruz. Zaman birbirimizi suçlama ve konuşma zamanı değil, cihad zamanı… Elbette İslam için yaşayan ve İslam için feda olmaya hazır ümmetin evladları her zaman var olacaktır… Wesselam…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
222 gün önce
236 gün önce
292 gün önce
348 gün önce
383 gün önce
403 gün önce
445 gün önce
460 gün önce
739 gün önce
1045 gün önce
1068 gün önce
1097 gün önce
1282 gün önce
1411 gün önce
1433 gün önce
1557 gün önce
1624 gün önce
1650 gün önce
1681 gün önce
1823 gün önce
1860 gün önce
1965 gün önce
1988 gün önce
2218 gün önce
2287 gün önce
2408 gün önce
2567 gün önce
2569 gün önce
2626 gün önce
2644 gün önce
2647 gün önce
2668 gün önce
2702 gün önce
2757 gün önce
2766 gün önce
2839 gün önce
2957 gün önce
2932 gün önce

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=