Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

ABD’nin Suriye saldırısı ve Kerkük sorunu!

12 Nisan 2017, 20:22 - Okunma: 2308

Altı yıldır Suriye'de süren maskeli kirli savaş, tüm hızıyla devam ediyorken her gün yeni katliamlara uyanıyoruz.

 

Esed zaliminin geçtiğimiz hafta İdlib'e yaptığı kimyasal katliamı ve dünya kamuoyunda oluşan infiali sonrası ABD Suriye’nin Humus kenti yakınlarındaki Şayrat hava üssünü 59 Tomahawk füzeleriyle saldırı düzenledi.

Bu saldırı Türkiye’de olumlu karşılanırken, Rusya ve İran tarafından tepki ile karşılandı.

Aslına bakılırsa ABD saldırısı dünya kamuoyunun gözünü boyama amaçlı olduğu çok açık. Saldırı öncesi ABD’nin Rusya’ya haber verdiği ve tabiî ki Rusya’da Esed rejimine haber vererek orayı boşalttıkları herkesin malumu. Hal böyle olunca bu saldırının neyi Esed rejimini cezalandırma ve saldırıdan vazgeçirme sonucunu ortaya çıkaracaktır. Kaldı ki 48 saat sonra aynı askeri üs’ten Esed’in uçakları havalandı. Bu saldırı şekli tıpkı TSK savaş uçaklarının, “PKK kamplarını bombaladık bu kadar zayiat oldu” açıklamaları ile yıllarca halkı ve kamuoyunu aldattıkları gibi bir açıklama ve operasyon olarak görünüyor.

 

İşin bir başka garabet tarafı da bu göstermelik operasyona Türkiye’nin bütün makam ve kurumlarının sevinerek olumlu bulmalarıdır. Bu operasyonun danışıklı bir dövüş olduğu gün gibi ortada olmasına rağmen.

 

İster ABD, ister Rusya, isterse batılı emperyalist bir Avrupa ülkesinin Suriye topraklarına girmesi ve müdahalede bulunması ümmetin evladlarının kabul edebileceği bir düşünce ve vaziyet olamaz. 

HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu’nun dediği gibi; “Emperyalist devletler, Suriye’ye girdiğinde, asla ve asla Suriye’de yaşayan insanlardan veya oradaki gruplardan herhangi birinin menfaatini korumak için değil, mutlak surette oraya kendi menfaatlerini korumak için geldiler. Kimyasal saldırıda can veren bebek yaştaki masumların cansız bedenlerini gördüğü için, batının vicdanının harekete geçtiğini düşünenler çok fena yanılıyorlar. Onlar, bu kimyasal katliamda hayatını kaybeden masumlar gibi yüz binlercesini kendileri katlediyorlar ve katletmeye devam edecekler. Onlar, kendi menfaatleri ve özellikle Siyonizm’in güvenliği için bölgeyi istikrarsızlaştırmak istiyorlar.”

 

Suriye dışında birde Kerkük sorunu karşımıza çıktı. IKBY Başkanı Mesut Barzani’nin Türkiye ile ilişkileri bu kadar iyi olduğu bir dönemde; hem bayrak, hem Kerkük’ün Kürt bölgesine katılması ile ilgili referandum kararı alınması ne anlama geliyor? Barzani neden durup dururken Türkiye ile ilişkilerini bozsun. Anlaşılan o ki, Irak Kürdistanı’nda Talabani’nin partisi KYB, Goran hareketi ve PKK uzantılarının ortak bir tertibi ile Barzani zorlanarak bir oyunun içine çekildi. Tabi ABD, İsrail ve diğer bölge ülkeleri de bu oyunun içinde. Barzani bu sıkıntılı durumda iken maalesef Türkiye siyaseti de anlaşılmaz bir milliyetçilik refleksi ile eski fabrika ayarlarına dönerek sadece Türkmenleri sahiplenmesi ve Ümmet anlayışından uzaklaşması planın tam olarak tutmasına katkı sağladı.

 

Oysa bu sinsi planın görülerek aklıselimle bu kriz daha iyi yönetilebilirdi. Siyasetçilerimizin burada referandum sürecinin etkisiyle milliyetçilik dalgasına kapıldıklarını düşünerek, hüsnü niyetimizi koruyoruz. Yapılması gereken sadece Türkmenleri değil, Kürt ve Araplar dahil tüm Kerkük halkını kucaklayacak açıklamaların yapılması olmalıydı.

ALLAH (CC) tüm ümmeti milliyetçilik söylem ve fikirlerinden korusun ve ümmet ile kardeşlik anlayışına kavuştursun…

Selam ve dua ile…

Etiketler : ABD, Suriye, Kerkük, Mesut Barzani, pkk, kyb,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
169 gün önce
183 gün önce
239 gün önce
295 gün önce
331 gün önce
350 gün önce
392 gün önce
407 gün önce
687 gün önce
992 gün önce
1016 gün önce
1045 gün önce
1229 gün önce
1358 gün önce
1380 gün önce
1505 gün önce
1571 gün önce
1597 gün önce
1628 gün önce
1771 gün önce
1807 gün önce
1912 gün önce
1935 gün önce
2165 gün önce
2235 gün önce
2356 gün önce
2514 gün önce
2517 gün önce
2573 gün önce
2591 gün önce
2594 gün önce
2615 gün önce
2649 gün önce
2704 gün önce
2713 gün önce
2786 gün önce
2905 gün önce
2880 gün önce

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=