Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Selahaddin-i Eyyubi Sempozyumu

07 Ekim 2020, 16:20 - Okunma: 1652

HÜDA PAR, siyonistlerin işgali altında olan Kudüs'ün tekrar özgürlüğüne kavuşması için toplumda bilinç oluşturmak adına Kudüs Fatihi ve büyük İslam Komutanı Selahaddin-i Eyyubi'yi anmak ve anlamak için hafta sonu sempozyum düzenledi.

Bu yıl 2’ncisi düzenlenen sempozyum korona salgını nedeniyle online olarak düzenlenen programa Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden alimler, önderler, akademisyenler, aydın ve siyasetçiler katıldı.

Sempozyum konunun önemine uygun olarak Mescid-i Aksa’dan Kur’an tilaveti ile başladı. Açılış konuşmasını HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam'ın gerçekleştirdiği sempozyumda Cumhurbaşkanı Erdoğan’da bir mesaj gönderdi. Sempozyuma ayrıca Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu da selamlama konuşması yaparak katkı sağladılar. Sempozyuma ülkemizden 4 siyasi parti liderinin katılması ve bir noktada buluşması sempozyumun en azından ülke siyaseti açısından başarı sağladığını gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan gönderdiği mesajda; Selahaddin-i Eyyubi'nin, "Allah'ın evi esaret altındayken, Selahaddin nasıl kendi evinde yatar" diyen Kudüs âşığı büyük bir komutan olduğunu hatırlatarak, İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un, o büyük komutanı "Şark'ın en sevgili sultanı" olarak tarif ettiğini aktardı. Erdoğan normalleşme ihanetine değinerek, "Filistinli kardeşlerimizin meşru haklarını yok sayan her girişim Selahaddin-i Eyyubi'nin emanetine ihanettir" dedi.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, Selahaddin Eyyubi’nin dünya tarihine damgasını vurmuş bir alim, bir komutan ve bir devlet adamı olduğunu ve 88 yıl süren işgalden sonra Kudüs’ün ikinci fatihi olduğunu kaydetti. Kudüs işgali devam ettikçe direnişin de devam edeceğinin altını çizen Sağlam, “Ümmet için normal, işgalin tamamen bitmesidir.” dedi.

Sempozyumun en anlamlı konuşmacılarından bir olan Mescid-i Aksa İmam Hatibi olan Şeyh İkrime Sabri, bu toplantının İslam ümmetinin zaferini müjdelediğini belirtti. Selahaddin Eyyubi'nin hayatından birçok örneğin alınabileceğine değinen Şeyh İkrime, “Kendisi Müslümanları birleştirmiş, aralarındaki yapmacık ihtilafları bitirmiş, vahdeti sağlamıştır. Selahaddin-i Eyyubi daima salih idareciler ve alimlerle istişare ediyordu. Kadı Fadıl’lla istişare ediyordu. O Selahaddin'in sağ koluydu. Selahattin, 'Biz zafere ulaşamadık. Ancak Kadı Fazıl'ın yardımıyla kazandık' diyordu." ifadelerini kullandı.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin el-Karadaği, Selahaddin’i Eyyubi'yi zafere götüren sebeplere ve bunların yapılması halinde zaferin geleceğine dikkat çekti.

Programa İngiltere'den katılan Dr. Hafız El-Karmi, alimlerin Selahaddin döneminde halkı cihada teşvik etmekle kalmamış savaşlara ve fetihlere bizzat katıldıklarını örneklerle anlatarak, "Şeyh Kadı Fazıl, Selahaddin döneminde iki numaralı adamdır. Devlet işlerinin görülmesi, askerlerin savaşa hazırlanması işlerini Şeyh Fazıl yapmıştır. Selahaddin şöyle buyurmuştur: 'Ben şehirleri kılıçla değil, Kadı Fazıl’ın kalemiyle fethettim.' Selahaddin her daim Kadı Fazıl gibi kişilerle çalışmıştır." ifadelerini kullandı.

Sempozyumun sonuç bildirgesinde özetle şu konulara vurgu yapıldı: “Kudüs’ün özgürlüğü farklı platformlarla daima gündemde tutulmalıdır. Kudüs’ün özgürlüğü ümmetin özgürlüğüdür. Kudüs davası, bir milyar sekiz yüz milyon Müslümanın müşterek davasıdır. Selahaddin-i Eyyubi tecrübesi adına enstitüler kurulmalıdır. Her Müslüman Kudüs’le ilgili sorumluluğunun farkında olmalı ve sorumluluğunun ifası yolunda gayret göstermelidir. İşgalci siyonistlerle atılacak her ‘normalleşme’ adımı Hz. Resullulah (sav) ‘ın hatırasına ve Selahaddin’in mirasına ihanettir.”

Dünyanın farklı yerlerinden alim, akademisyen, aydın ve siyasetçilerin katıldığı ve sunum yaptığı sempozyumda, Hamas ve İslami Cihad yetkilileri de önemli mesajlar verdi. Yapılan konuşmalarda Selahaddin’in, Müslümanlar arasındaki ihtilafları önemsemediği, vahdete odaklandığı, sürekli olarak İslam düşmanlarını hedef aldığı, ibadet, zühd, takva, adalet ve liyakata önem verdiğine vurgu yapıldı. Günümüzde de İslam dünyasının Selahaddin’in stratejisini uygulayacak ve zafere inanan liderlere ihtiyaç olduğu ve Kudüs davasının ümmetin davası olduğu kaydedildi.

Telekonferans şeklinde yapılan sempozyumda zaman zaman teknik sorunlar meydan geldiyse de çok verimli olduğu ve bu tür programların devam etmesi gerekir. Moderatörler Suad Yaşasın ve özellikle de konuya hakimiyeti ve zaman zaman Türkçe müdahalesi ile Mısırlı, Fıkıh Usulü Öğretim Görevlisi  Prof. Dr. Wasfi Aşur Ebu Zeyd’i tebrik ediyorum. Birde programın sonuna kadar katılım gösteren Filistin Alimler Heyeti Birliği Başkanı Nevvaf Tekruri’yi de tebrik ediyorum.

Bu çalışmaların sonucunda, nesillerimize örnek olan değerlerimizin tanıtılması ve Kudüs’ün özgürlüğe kavuşmasını temenni ediyorum.

Selam ve dua ile…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
157 gün önce
290 gün önce
304 gün önce
360 gün önce
416 gün önce
451 gün önce
471 gün önce
513 gün önce
528 gün önce
807 gün önce
1113 gün önce
1136 gün önce
1165 gün önce
1350 gün önce
1479 gün önce
1501 gün önce
1625 gün önce
1692 gün önce
1718 gün önce
1749 gün önce
1891 gün önce
1928 gün önce
2033 gün önce
2056 gün önce
2286 gün önce
2355 gün önce
2476 gün önce
2635 gün önce
2637 gün önce
2694 gün önce
2712 gün önce
2715 gün önce
2736 gün önce
2770 gün önce
2825 gün önce
2834 gün önce
2907 gün önce
3025 gün önce
3000 gün önce

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=