Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Referandumda HÜDA PAR Gerçeği!

18 Nisan 2017, 17:47 - Okunma: 4281

16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu Diyarbakır Çermik’te 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan müessif olay dışında ülke çapında sorunsuz geçti.

Ülke çapında ‘Evet’ oyları % 51’in üzerinde çıkmasıyla Anayasa değişikliği kabul edilmiş oldu. Şimdi resmi sonuçların açıklanarak resmi gazetede yayınlanması beklenecek.

Aylardır TV ekranlarında anket firmaları yetkilileri sözde uzmanların farklı yorumlarına katlanmak zorunda kaldık. Sonuçlar ortaya çıkmasına ve hangi bölgede ne olduğu gün gibi ortada olmasına rağmen, hala hezeyan dolu görüşlerine devam edenler oldu.

Ak Parti ve MHP’nin ortaklaşa getirdikleri anayasa değişikliğinde ciddi bir fire verildiği ortada. Özellikle İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok büyük ilde HAYIR oylarının fazla çıkması tam bir sürpriz ve AK Parti ile MHP kurmaylarınca düşünülmesi gereken bir uyarı olarak incelenmelidir.

24.Vefat yıldönümünde andığımız merhum Cumhurbaşkanı Özal’ın, “Elma ile armut toplanmaz” sözü bir kez daha yerine gelmiş oldu. Farklı partilerin bir araya gelmesiyle oyların toplanarak bir sonuca varılmadığı görüldü.

Ülke çapında ‘HAYIR’ oyları beklenenin üzerinde çıkması ile AK Parti ve MHP içindeki belli bir kitlenin ‘HAYIR’ oyu verdikleri ve ikna edilmedikleri ortaya çıktı. Ayrıca AK Parti içindeki kriptoların ne kadar çok etki sahibi oldukları görüldü.

Anayasa Değişikliği sonuçlarında; geçen seçimlere göre bölgemizden artarak giden ‘EVET’ oylarının etkili olduğu genel olarak kabul gördü. Ancak burada tabanına hakim olan tek parti olan HÜDA PAR realitesi bir çok kişi tarafından bilindiği halde dillendirilmek istenmedi. Bölgemizden giden dindar-muhafazkar Kürt ve Arab oyları olmasaydı sonuç değişik olabilirdi.

Neyse ki bu durumu gece yarısı İstanbul Hüber Köşkünde "Balkon Konuşması" yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Özellikle Güneydoğu'da HÜDA PAR'a gönül veren kardeşlerime teşekkür ediyorum. Güneydoğu'da büyük değişim dönüşüm yaşandı." diyerek teyid etti.

Referandum sonuçlarını değerlendiren HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’da; ümmetin maslahatı esas alınarak referandumda ‘evet’ oyu kullandıklarını belirterek, “HÜDA PAR olarak siyasetteki yegâne ölçümüz, aziz İslam’dır. Bu ölçümüz gereği partimiz; memleketimiz, milletimiz ve ümmetimizin maslahatı için tarihi bir dönüm noktası olan bu referandumda partimiz tarihsel bir duruş sergilemiştir. Bu duruşumuz halkımızın maslahatına olacak şekilde sonuçlanmıştır ve bizim için önemli olan budur.” diyerek durumu özetledi.

 

Batman sonuçlarına baktığımızda:

EVET oyları  : % 36,48

HAYIR oyları: % 63,52 çıktı.

 

Sason, Gercüş ve Hasankeyf’te EVET oyları önde çıkarken, Batman merkez, Beşiri ve Kozluk’ta HAYIR oyları fazla çıktı.

Batman açısından sonuçlara baktığımızda aslında AK Parti ve HDP’de kan kaybının olduğunu görürüz.

AK Parti İl Teşkilatı; 15 Temmuz rüzgarını arkasına alarak, çok daha organizeli ve diğer kesimlerle birlikte iyi bir çalışma yaparak % 50’ye yaklaşabilirdi. Ancak kendi içlerinde birlik sağlayamayan teşkilatın, başta HÜDA PAR olmak üzere farklı kesimleri içine alacak şekilde bir çalışma yapması nasıl beklenebilir?

 

1 Kasım 2015 seçiminde AK Parti’nin Batman’da aldığı % 28’in üzerindeki oy ile referandum sonucu kıyaslanarak, 8 puanlık artış var diye kimse kendini kandırmasın. Bu artış başta HÜDA PAR olmak üzere referandumu destekleyen kesimlerin verdiği ödünç oylardır. Yoksa ortada AK Parti teşkilatı ve vekillerinin bir başarısı söz konusu değildir.

 

Şimdi gelelim HDP cephesine;

Alınan %63,52’lik HAYIR oyunu başarı diye kimseye yutturmasınlar. Böyle kabul etsek bile 1 Kasım 2015 seçimlerine göre 5 puanlık bir gerileme söz konusu. HDP’nin belli bir oyu olduğunu kimse inkar edemez lakin, HDP dışında CHP, SP ve özellikle Sason’da Hüseyin Yaşar faktörü ile gelen HAYIR oylarını ve algı operasyonlarının etkisinde kalarak HAYIR oyu verenleri saydığımızda aslında HDP’de büyük bir kan kaybı olduğu görülecektir.

Sonuçlar bu şekilde gün gibi ortadayken kimse zafer naraları atarak ne kendini ne de halkı kandırmasında kendi içlerinde muhasebe ve “özeleştirilerini” yapsınlar.

Sonuç itibariyle; Referandumun gönüllerdeki tek galibi; sonucu belirleyen HÜDA PAR tabanı ve dindar Kürtlerdir. 

Selam ve dua ile...

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
169 gün önce
183 gün önce
239 gün önce
295 gün önce
331 gün önce
350 gün önce
392 gün önce
407 gün önce
687 gün önce
992 gün önce
1016 gün önce
1045 gün önce
1229 gün önce
1358 gün önce
1380 gün önce
1505 gün önce
1571 gün önce
1597 gün önce
1628 gün önce
1771 gün önce
1807 gün önce
1912 gün önce
1935 gün önce
2165 gün önce
2235 gün önce
2356 gün önce
2514 gün önce
2517 gün önce
2573 gün önce
2591 gün önce
2594 gün önce
2615 gün önce
2649 gün önce
2704 gün önce
2713 gün önce
2786 gün önce
2905 gün önce
2880 gün önce

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=