Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

YAĞMUR MUHAMMEDİ COŞKUYA ENGEL OLAMADI

14 Nisan 2015, 18:06 - Okunma: 2716

Peygamber Sevdalıları Platformu Batman Koordinatörlüğü Allah'ın Habibi, Resullerin serveri ve insanların en sevileni, güllerin ve gönüllerin sultanı Hz. Muhammed Mustafa'nın (sav) mübarek viladetinin 1444. yıldönümü münasebetiyle Batman Mevlid Alanı’nda ara ara sağanak yağışa rağmen görkemli bir program düzenledi.

12 Nisan Pazar günü Batman’da büyük mevlid mitingi (kutlu doğum etkinliği) “Eşsiz Önder Hz.Muhammed (SAV)” adlı etkinlik için her yıl olduğu gibi platform yetkili ve gönüllüleri canla başla çalıştılar. Binden fazla erkek ve bayan görevlinin olduğu etkinlik öncesi günlerce en ince ayrıntısına kadar her şeyin hazırlığı yapıldı. Organizasyon her zaman olduğu gibi mükemmeldi. Etkinlikte görünen tek sıkıntı etkinlik başladıktan sonra uzun süre devam eden sağanak yağmur oldu.

2004 yılından beri yapılan etkinlikler 2009 yılından beri Peygamber Sevdalıları Platformu Batman İl Koordinatörlüğü tarafından açık alanda düzenlenen "Kutlu Doğum" etkinliğinde on binlerce Peygamber sevdalısı buluştu. Mevlid alanında Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere 4 dilde “2014 Mevlidine hoş geldiniz” yazılı afişle katılımcılar karşılandı.

Soğuk ve sağanak yağışa rağmen Peygamber sevdalısı olduğunu defalarca ispatlayan Batmanlılar, yaşlısıyla genciyle kadınıyla erkeğiyle 7’den 70’e herkes sabahın erken saatlerinden itibaren tekbir ve salâvatlarla etkinliğin yapılacağı Batman Mevlid alanına akın etti.

Sabah saatlerinden itibaren havanın bulutlu olduğu Batman’da etkinlik başladıktan bir süre sonra sağanak yağmur etkisini gösterdi. Buna rağmen alana coşkusunu kaybetmedi. Tek fark şemsiyelerin açılması oldu.

Mevlid alanına gelen elleri öpülesi yaşlıların ve özürlülerin hele gözleri âma ve bir tarafı felçli yaşlı teyzelerin Peygamber aşkıyla her zorluğu göze almaları ve gençlerin heyecan ve aşkları görülmeye değerdi. Hele sağanak yağmura rağmen programı sonuna kadar takip etmeleri bu sevda başka nerede olabilir ki dedirtti.

Gençlerin yağmur altında okunan ilahi ve ezgiler eşliğinde halay tutmaları ve yağmura aldırış etmemeleri yanında birde çılgınlık sayılacak derecede birbirlerinin omuzlarına basarak kule yapmaları ve Tevhid bayrağını yücelterek dalgalandırmaları görülmeye değerdi.

Mevlid alanında hiçbir parti veya derneğin, siyasi veya etnik bir tarafın kimliğini çağrıştıracak bayrak, afiş vs. yoktu. Alana hakim olan tek bayrak ve afiş “Tevhid” bayrağıydı. Müslümanları bir araya getiren bayrak ve Peygamberin şahsi manevisi alana hakimdi. Alanda herkes etkinliğin başından sonuna kadar kardeşliğin, rahmet ikliminin tadını doyasıya yaşadı. İnşallah bu rahmet iklimi hayatın her alanında kendini gösterir.

Bu yıl "Eşsiz önder Hz.Muhammed (sav)" adıyla yapılan etkinlik her zaman olduğu gibi Allah'ın kelamı Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Etkinlik, Türkçe ve Kürtçe konuşmalar, Kürtçe Mevlid ve ilahilerden oluştu. Salâvat ve tekbirlerin hiç susmadığı programda, özellikle Efendimizin üzerine yazılan ilahi ve ezgiler seslendirildiği sırada coşku doruğa çıktı.

Kürtçe mevlid ve ilahilerden sonra, söz alan Peygamber Sevdalıları Platformu Doğu Anadolu Koordinatörlüğü Sözcüsü Mehmet Ali Ortaç, ‘Müslümanların idarecilerini seçerken dikkat etmeleri gerekenler’ temalı bir konuşma yaptı.

Konuşmanın ardından Peygamber sevdalısı sanatçılar ilahilerini seslendirdiler.  Daha sonra Kürtçe bir konuşma yapan Molla Münir Şanlı, ‘Peygamberimizin davasının büyüklüğü’ konulu bir konuşma yaptı.

Alana ulaşımın rahat sağlanması amacıyla Peygamber Sevdalıları Platformu üyeleri tarafından halk, kentin 20 noktasından yüzlerce araçla etkinlik alanına taşındı.

Rehber ve Kudüs TV televizyon kanallarının canlı olarak yayınladığı etkinliği, çok sayıda basın mensubu takip etti.

Bu yıl ki mevlit programında ilk defa minicopter kullanılarak etkinliğin tepeden görüntüleri çekildi.

Etkinliğe, bölgenin ileri gelen kanaat önderleri, çok sayıda STK ve oda başkanları, yurtiçinden çok sayıda misafir, çevre il, ilçe ve köylerden on binlerce kişi katıldı.

Peygamber Sevdalıları Mevlidhanlarının okuduğu 1467 yılında Hüseyin Batei’nin yazdığı mesnevi (Kürtçe mevlid) ile alanda duygusal bir atmosfer oluştu. Özellikle yaşlıların mevlid okunurken kendilerini tutamayıp ağladıkları görüldü. Peygamberimiz (SAV)’in babası Hz.Abdullah’ın vefatının annesi Hz.Amine’nin dilinden anlatıldığı bölümde duygusal atmosfer doruğa çıktı. 

Etkinlik sonunda yaklaşık 2 aydır devam eden “Salavat kampanyası” sonucu hakkında bilgi verilerek, Batman'da, 12 Milyar 554 milyon 868 bin 324 Salâvat-ı Şerif, 100 binlerce Yasin-i Şerif, bin 219 Hatm-İ Şerif, Kur’an’dan 100 binlerce kısa süreler okunduğu açıklanarak Resulullah (SAV)’nin pak ruhlarına teslim edildi.

Etkinliğe gelen özellikle küçük kız çocuklarının heyecan ve giydikleri özel elbiseleri, Peygamber sevdalısı sanatçılar ve kız ve erkek çocuklardan oluşan ilahi grupları okudukları ilahilerle alandaki kalabalık kitleyi mest ettiler. İlahilerin okunduğu sırada coşkunun doruğa çıkmasıyla alanın her tarafında sevinç gösterileri eşliğinde halaylar çekildi.

Etkinlikte, “Kardeşliği O’ndan öğrendik”, “Anam babam sana feda olsun ya Resullallah(SAV)” gibi afişler ile Yasin Börü ve arkadaşlarının fotolarının olduğu afişler dikkat çekti.

Aynı şekilde bazı gençlerin Yasin Börü ve arkadaşlarının resimleri ve “sizi unutmadık” tişörtleri ile alanda olmaları dikkat çeken bir ayrıntıydı.

Mevlid alanına gelen halkın katılımcılara dağıtılmak üzere kimisi kolilerle su, kimisi börek, ekmek, pasta ve diğer yiyecek çeşitleri getirmesi artık kutlu doğumların klasiği haline geldi. Bu davranış halkın etkinliğe verdiği önem ve hangi gözle baktığı ile ilgili önemli bir gösterge oldu.

Sonuç olarak; Kutlu doğum etkinliğine Peygamberimizin Medine’ye hicret ederken onu karşılamak için Medine dışına çıkan Medineli Ashabın içinde bulunduğu aşk, heyecan ve coşku ile sanki şehrimize geliyor ve onu karşılıyormuşuz gibi; o heyecanla mevlid alanını dolduran ve sağanak yağmura rağmen alandan ayrılmayarak, Batman ve çevre halkı her zaman olduğu gibi Peygamberine olan muhabbetini gösterdi ve bu sevgiye sağanak yağmurda engel olamadı.

Son olarak etkinliği düzenleyen Peygamber Sevdalıları Platformu Batman Koordinatörlüğü’nü “Eşsiz Önder Hz.Muhammed (SAV)” adlı etkinlikteki mükemmel organizasyonu için tebrik ediyoruz. Bir program ancak bu kadar güzel bir şekilde yapılabilir. Emeği geçen tüm görevli ve yetkilileri tebrik ediyor, ALLAH (CC) hayırlarını kabul etsin temennimizi sunuyoruz.

Selam ve dua ile….

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
169 gün önce
183 gün önce
239 gün önce
295 gün önce
331 gün önce
350 gün önce
392 gün önce
407 gün önce
687 gün önce
992 gün önce
1016 gün önce
1045 gün önce
1229 gün önce
1358 gün önce
1380 gün önce
1505 gün önce
1571 gün önce
1597 gün önce
1628 gün önce
1771 gün önce
1807 gün önce
1912 gün önce
1935 gün önce
2165 gün önce
2235 gün önce
2356 gün önce
2514 gün önce
2517 gün önce
2573 gün önce
2591 gün önce
2594 gün önce
2615 gün önce
2649 gün önce
2704 gün önce
2713 gün önce
2786 gün önce
2905 gün önce
2880 gün önce

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=