Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Belediyeyi gören var mı?

05 Ocak 2016, 13:02 - Okunma: 3237

Batman'da üç gün boyunca yağan kar cadde ve sokaklarda kar yığınlarının oluşmasına ve buzlanmaya neden olurken, cadde ve sokaklar adeta buz pistine döndü. Kayganlaşan yollarda yayalar ve araçlar zor anlar yaşarken, işyerlerini açan esnaf, belediye çalışma yapmayınca hem kendi dükkânlarının önünü hem de caddeyi temizlemek zorunda kaldı.

Türkiye'nin her tarafındaki yoğun kar ve tipi karşısında belediyelerin ve karayollarının kar temizleme ve tuzlama çalışmaları Batman'da nedense hiç yapılmadı. Sürücüler trafikte adeta cambazlık yapmak zorunda kaldı. Yayalarda buzlanma yüzünden yürümekte zorlandı.

Kar ve buzlanmaya karşın belediyenin hiç bir çalışma yapmamasına karşın halkın geneli hizmet beklemediğinden olacak tepki göstermese de, basına konuşan bazı Batmanlılar, üç gün devam eden ve halen buzlanma ile etkisini gösteren kar yağışı ve sonrasında belediyenin kar temizleme çalışması yapmamasına tepki gösterdi.

Şehir merkezinde yaşamı olumsuz yönde etkileyen kar kalınlığı mahalle aralarında yaklaşık 50 santimi bulduğunu belirten vatandaşlar, belediyenin mahalle ve trafiğin yoğun olduğu caddelerde henüz iş makineleri ile temizleme ve tuzlama çalışmasına başlamamasından ulaşımda ciddi sıkıntılar yaşandığını ifade ettiler.

Yürümekte güçlük çekilen yollarda arabaların dahi zor ilerlediğini belirten halk tepkilerini dile getirerek, belediyeyi bir an önce görevini yapmaya davet ettiler. Cadde ve sokakların buz pistine döndüğünü dile getiren vatandaşlar,, "Kar yağışı cadde ve sokaklarda kar yığınlarının oluşmasına neden olurken, cadde ve sokaklarda kar temizleme çalışmaları yapılmadığından, yollar adeta buz pistine döndü." dediler.

İşyerlerini açan esnaf ise belediye temizlik yapmayınca hem kendi dükkânlarının önünü, hem de caddeyi temizlemek zorunda kaldı. Yaşanan bu duruma tepki gösteren bazı esnaf, belediyenin kar temizleme çalışması yapmamasının anlaşılabilir bir durum olmadığını söylediler.

Peki, bütün bu olanlar karşısında belediye ve diğer kurumlar neden işlerini yapmıyor? 'Batman halkını yerel yönetim cezalandırıyor mu acaba?' diye düşünmeden edemiyoruz. Vatandaşın aracı kar ve buzlanmadan zarar görürken belediyenin araçları zarar görmüyor mu? Bu nasıl bir mantıktır anlamak mümkün değildir. Ana yollar perişan haldeyken, ara sokaklar ve mahalle araları kim bilir ne halde? Sizi seçen halka böylemi teşekkür ediyorsunuz?

Yaşanan kazalar, can ve mal kaybından kim sorumlu olacak? Bunun vebali altından kalkabilecek misiniz? Şehri yöneten (aslında yönetmekten aciz) yöneticiler nerdesiniz? Vicdanınız rahat mı?

Öte yandan kar yağışı, buzlanma ve aşırı soğuklar sonrası Batman'da Valilik kararıyla uzun yıllar sonra okullara kar tatili geldi.

Batman'da etkili olan kar yağışı ile birlikte yaşanan don ve buzlama nedeni ile Batman merkez, merkeze bağlı köylerde ve Sason'da eğitim-öğretime iki gün ara verildi.

İşte burası Batman! Kar yağar herkes gibi kurumlarda seyreder. Belediye ve diğer kurumlar kar temizliği ve buzlanmaya karşı hiç bir çalışma yapmaz. Sonrası malum en kolayına sarılarak, okullar tatil edilir.

Şehir içi yollar 'don ve buzlanmadan buz pistine dönerse muhtemel can ve mal kaybı ihtimali' göz önüne alınarak tatil kararı alınması tabi gereklidir. Ancak bu kolaycılıktır. Mademki ben hizmet yapamıyorum öyleyse tatil yapalım. Oldu olacak bari okulları ve iş yerlerini kapatalım. Yada olmadı alıştık zaten birileri kar yağışı için kepenk ve kontak kapatma eylemi yapsın. Kimse evden çıkmasın. Kurumlarda yan gelip yatsınlar maaşlarını da nasılsa tıkır tıkır alırlar.

Yaptığınız hizmet bu mu yani?

“Ah şu mektepler olmasa maarifi ne güzel İdare ederdim” diyen İttihad ve Terakki'nin Maarif-i Umumiye Nazırı (Milli Eğitim Bakanı) Emrullah Efendi’den ne farkınız var? Peygamber Efendimiz (S.A.V.) kötü yöneticileri şöyle uyarıyor: "Merhamet etmeyene, merhamet olunmaz..."

“Allah kime Müslümanların işlerinden bir şeyler tevdi eder, o da onların ihtiyaçlarına, isteklerine, darlıklarına perde olursa; kıyamet gününde Allah da onun ihtiyaç, istek ve darlıklarına perde olur...” -Tirmizi-

Wesselam...

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
169 gün önce
183 gün önce
239 gün önce
295 gün önce
331 gün önce
350 gün önce
392 gün önce
407 gün önce
687 gün önce
992 gün önce
1016 gün önce
1045 gün önce
1229 gün önce
1358 gün önce
1380 gün önce
1505 gün önce
1571 gün önce
1597 gün önce
1628 gün önce
1771 gün önce
1807 gün önce
1912 gün önce
1935 gün önce
2165 gün önce
2235 gün önce
2356 gün önce
2514 gün önce
2517 gün önce
2573 gün önce
2591 gün önce
2594 gün önce
2615 gün önce
2649 gün önce
2704 gün önce
2713 gün önce
2786 gün önce
2905 gün önce
2880 gün önce

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=