Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

İşini yapmayana 'kayyum' atansın!

27 Eylül 2016, 13:08 - Okunma: 3024

Geçen hafta yazmış olduğum "Kayyum ve Halk İradesi" adlı yazımda değindiğim "örgütün kayyumu yerine kayyum atandı" şeklinde özetlenecek ana temanın yetkililer ve  siyasiler tarafından dillendirilmesi yazımızın dikkate alındığını gösteriyor.

Değerli dostlar!

Kayyum atanan belediyelere, yapmaları gereken görev ve faaliyetleri yapmadıklarından 'kayyum'ların atandığı belirtiliyor. Şimdi bundan sonra ne olacak ona bakmamız lazım.

Öncelikle kayyum olarak belediyelere atanan kadroların aslında tarihi bir görev aldıkları ve bunu en iyi şekilde değerlendirmeleri gerektiği gerçekliğidir. Kayyumların bazıları yapmaları gereken görevleri yapmayıp gereksiz ve angarya işlerle uğraşmaları, tam bir garabet halidir. Bunlar işlerini düzgün yapmaz iseler bunlara da kayyum atanması gerekecek.

Ayrıca işlerini yapmayan sadece belediyeler değil. Birçok kurumda hizmet ve faaliyetler istendiği şekilde olmadığından bunlara da en kısa zamanda kayyum atanmalıdır. Eğer amaç hizmetin yerine gelmesi ise işini yapmayan bütün kurum müdürleri ve amirleri de değişmeli ve yerlerine 'kayyum' gibi görev yapacak kadrolar gelmelidir.

Ak Parti iktidarına baktığımızda özellikle bölge teşkilatlarının çok zayıf ve hükümetin istediği noktada olmadığı aşikar. Aynı şekilde Devlet kurumlarının da bölgede istenilen düzeyde bir atılım içinde olmadığını sağır sultan bile biliyor. Burada yapılacak olan bu kadroların yenilenmesi ve hizmet edecek kadroların göreve getirilmesidir.

Bölge milletvekilleri ve siyasi aktörlerinde atalet içinde oldukları ve halkın derdine derman olacak siyasi ve kalkınma amaçlı bir vizyona sahip olmadıklarını görüyoruz.

Yine gerek FETÖ gerekse de PKK ile mücadelede AK Parti Hükümetleri ve kadrolarının Cumhurbaşkanına yeterli ve gerekli desteği vermedikleri gerçeği de ortada duruyor. İktidar partisi bölgede etkin olmak istiyorsa kadrolarının kahir ekseriyetini revize etmelidir.

Şimdi kayyum olarak atanan kadrolar, o şehirlerin yıllarca yapılmayan ve ihmal edilen sorunlarını  devletin diğer kurumlarının da desteğini alarak çözme iradesi gösterebilirler. Bunu yaptıkları takdirde başarılı olacaklardır. Bunu yapmayıp DBP/HDP kadroları gibi hareket ederlerse çekecekleri vardır.

Özel olarak Batman'a baktığımızda;

Batman'ın en önemli sorunları nelerdir ve neler yapılmalı? diye sorduğumuzda; Merhum Başkan Salih Gök'ten bu yana kayda değer bir hizmet yapılmadığını ve 17 yılda yapılamayan hizmetlerin bir kaç yıla sığdırılması gibi bir sorunla karşı karşıya kaldığımızı görüyoruz.

Batman'ın en önemli sorunlarının başında şehir temizliği, hava kirliliği ve trafik sorunu olduğunu görüyoruz. Diğer şehirlerde belediyeler kendilerini aşarak projeler gerçekleştirirken Batman Belediyesi ve DBP/HDP'li belediyeler düzenli çöp toplamaktan bile aciz bir profil sergilediler.

Kayyum ile birlikte yeni atanan birim müdürlerinin tecrübeli ve imajı düzgün insanlardan seçildiğini görüyoruz. Batman'da çöplerin düzenli toplanması, cadde ve sokakların temizlik sorunu acilen çözülmelidir.

Rafineriden kaynaklı hava kirliliği yetmezmiş gibi, anız yangınları ile nefes alamaz duruma geldik. En kısa zamanda bu anız terörüne son verilecek tedbirler korkusuzca uygulanmalıdır. Gerekirse tarla sahiplerinin destekleme primleri kesilmelidir. Siz hiç ekili tarlanın yakıldığını gördünüz mü?  Caydırıcı bir cezanın uygulanmasıyla ancak sorun çözülür.

Bunun dışında Batman'da sürücüleri çıldırtacak ağır bir trafik sorunu mevcuttur. Caddelerin çukurlardan geçilememesi ve yeterli genişlikte olmaması bir yana, sürücülerin gelişi güzel araçlarını park etmeleri trafiğin akışını iyice ağırlaştırıyor.  Bu sorunun çözülmesi için acilen yolların genişletilmesi, köprülü kavşaklar ve yer altı geçitler yapılmalıdır. Ayrıca çekiciler devreye konularak trafiği aksatacak şekilde park eden araçlar kimsenin gözünün yaşına bakmadan çekilmelidir.

Orta  ve uzun vadede ise DDY ve rayların şehir dışına çıkarılması ve İluh Deresi Islahı Projesi  başlatılmalıdır.

Bu noktada iktidar partisine büyük iş düşüyor. Konya, Kayseri ve diğer büyükşehirlerden şehirleşme konusunda uzman kadrolar bölgeye getirilerek, proje ve tecrübelerinden faydalanılıp, hizmetin nasıl yapıldığı halka gösterilmelidir.

Selam ve dua ile...

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
100 gün önce
163 gün önce
569 gün önce
702 gün önce
716 gün önce
772 gün önce
828 gün önce
863 gün önce
883 gün önce
925 gün önce
940 gün önce
1003 gün önce
1071 gün önce
1219 gün önce
1353 gün önce
1525 gün önce
1549 gün önce
1577 gün önce
1762 gün önce
1891 gün önce
1913 gün önce
2037 gün önce
2104 gün önce
2130 gün önce
2161 gün önce
2304 gün önce
2340 gün önce
2445 gün önce
2468 gün önce
2698 gün önce
2768 gün önce
2889 gün önce
3047 gün önce
3050 gün önce
3106 gün önce
3124 gün önce
3127 gün önce
3148 gün önce
3182 gün önce
3237 gün önce
3246 gün önce
3319 gün önce
3438 gün önce
3413 gün önce

RSS
© 2024 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=