Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Batman AKSA FM’e Sahip Çıkalım!

09 Aralık 2020, 10:08 - Okunma: 1971

Geleneksel kitle iletişim araçlarından olan radyo, önce TV, sonra da internet ve cep-mobil iletişimin yaygınlaşmasıyla gölgede kalsa da, iletişim çağına girmemizle radyolar internet üzerinden yayın yaparak eski cazibesine kavuştu.

Diğer kitle iletişim araçlarının aksine, radyo hayatın içinde gündelik işlerimizi yaparken rahatsız olmadan dinleyebileceğimiz bir medya aracıdır. TV, internet ve diğer kitle iletişim araçları gözümüzü, kulağımızı ve zihnimizi meşgul ederken; radyoyu hem çalışırken, hem de gündelik hayatımızı severek devam ettirebiliyoruz. Araç sürerken, kitap okurken, çalışırken rahatlıkla radyo yayınını takip edebiliyoruz. Ev kadınları da; ev işlerini yaparken, dinlenirken, mutfakta çalışırken eğitici amaçlı programlar ile ezgileri dinleyebiliyor. İnsanı dinlendiren bir medya aracı olan radyonun kolay ulaşılabilirliği, yayın hızı, kullanım kolaylığı diğer kitle iletişim araçlarına göre avantaj olarak öne çıkıyor.

Batman’da radyo yayını yapan 4 radyodan biri olan Batman AKSA FM’i ve yayınlarını ele alacağız… 1994 yılından beri Batman Gençlik FM olarak 99.1 frekansından yayın yapan radyo, 15 Mart 2020’de yeni isim, yeni kadro ve anlayışla yayın hayatına başladı. Karasal yayın dışında internet yayını ve mobil cep uygulaması mevcut olan radyonun, Web sitesinde ayrıca günlük haberlerde izleyicilere aktarılıyor.

Hafta içi saat: 10.00’da yerel basın programı ilgi çekiyor. Yerel gazetelerden haberler ve köşe yazıları okunan programda, Batman’ın yerel gündeminden haberdar olabiliyoruz. Hafta içi saat: 16.00’da canlı yayınlanan “canlı istek programı” ile dinleyiciler hem istekte bulunup hem de paylaşımda bulunabiliyorlar. Özellikle Batman dışında oturan hemşehrilerimiz internet ve mobil iletişimdeki uygulama ile radyoyu dinleyip Batman’dan haberdar olabiliyor ve Batman havasını manen teneffüs edebiliyorlar.

Her gün okunan hatim programı ile Kur’an ziyafeti dinleyicinin istifadesine sunulurken, hafta sonları siyer, risale ve aile eğitimi programları ile dinleyiciler Asrı Saadet iklimi ile buluşturuluyor.

“İslam Ümmetinin Sesi” sloganıyla yayın yapan Batman AKSA FM’in Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Sait Başaran ile radyonun yayın ilkeleri ve programlarını görüştüm.

Yayınlarında İslami hassasiyetlere azami dikkat ettiklerini ve yayın çizgilerinin; aile eğitimden, Peygamberimizin siyer ve örnek ahlakı, peygamber kıssaları, Kur’an ayetleri ve emirlerine önem verme, sünneti yaşama, toplumun örf ve değerlerine saygıya dayandığını kaydetti. Yayınlarında çocuklara, gençlere, bayanlara, yaşlılara ve her kesime yönelik programların yanı sıra, ilahi ve ezgilerle de dinleyicinin karşısına çıktıklarını ifade etti.

 “İslam Ümmetinin Sesi” sloganının AKSA FM'in misyonunu çok güzel dile getiren bir söz olduğunu ve ahlaki yozlaşmanın had safhada olduğu çağda radyonun bir kalkan, bir şemsiye görevi üstlenmesi amacında olduklarını belirten Başaran,  “Sloganımız da, hedefimiz de, idealimiz de büyüktür. İslami ve insani yayın hedefimiz doğrultusunda yayınlarımızı geliştirmek istiyoruz. Pandemi süreci, atacağımız adımları biraz sekteye uğratsa da bu hedef doğrultusunda adım atmaya çalışacağız. Bu konuda dinleyicilerimizin öneri ve fikirlerinden faydalanmak istiyoruz.” dedi.

Cezaevinden kalma klasik radyom (Namaz ve Kur’an okuma dışında) sürekli açıktır. Haberleri yazarken ve siteye yüklerken, köşe yazımı yazarken, kitap okurken ve günlük diğer işlerde radyoyu zevk alarak dinliyorum. Radyo insanı meşgul etmeden faydalandığı bir kitle iletişim aracı olarak, daha çok ilgiyi hak ediyor. AKSA FM’in atacağı adımlar pandemi süreci nedeniyle akamete uğrasa da, hem dinleyicilerin hem de imkânı olan işadamlarının reklam ve sponsorluk konusunda radyoya destek olmaları gerekir.  Hiçbir şey yapamazsak bile en azından radyoyu dinleyerek ve paylaşımlarımızla katkıda bulunabilir ve yayın konusunda önerilerimizi telefon ve web sayfası üzerinden iletebiliriz. Aynı şekilde program yapabilecek kardeşlerimiz de bu konuda yardımcı olabilir.

AKSA FM’in çocuk ve aile eğitimi, ferdi gelişim ve toplumsal konular ile İslam ahlakını merkeze alan yayınlarını neslimizi korumak adına bu çağda bir nimet gibi görüp faydalanmak ve katkı sunma gayreti içinde olmalıyız.

Selam ve dua ile…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
169 gün önce
183 gün önce
239 gün önce
295 gün önce
331 gün önce
350 gün önce
392 gün önce
407 gün önce
687 gün önce
992 gün önce
1016 gün önce
1045 gün önce
1229 gün önce
1358 gün önce
1380 gün önce
1505 gün önce
1571 gün önce
1597 gün önce
1628 gün önce
1771 gün önce
1807 gün önce
1912 gün önce
1935 gün önce
2165 gün önce
2235 gün önce
2356 gün önce
2514 gün önce
2517 gün önce
2573 gün önce
2591 gün önce
2594 gün önce
2615 gün önce
2649 gün önce
2704 gün önce
2713 gün önce
2786 gün önce
2905 gün önce
2880 gün önce

RSS
© 2023 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=