Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

35 yıl öncesine döndük!

03 Mart 2015, 18:10 - Okunma: 2125

Değerli okuyucular!

Geçtiğimiz günlerde bir ziyarete giderken binaya girmeden önce elektrik direğinin önünde durdum. Ziyarete beraber gittiğimiz arkadaşı yanıma çağırdım. “Gel, gel! Hatırlar mısın? İlkokula giderken ayakkabılarımız tamamen çamura bulanmış olurdu. Bizde bu yüzden ilk önce ayakkabılarımızı temizler gideceğimiz yere öyle girerdik. Bak şimdi aynen eski günlere dönmüşüz, gel de ayakkabımızın çamurunu temizleyip binaya öyle girelim.” dedim. Yaşları müsait olanlar 35 yıl öncesini hatırlarlar. O dönemde her evin ve binanın önünde ayakkabıdaki çamuru temizlemek için betona demir dikilirdi ki; gelen kişiler ayakkabılarındaki çamuru temizleyip öyle içeri girsinler.

Yine o dönemde Batman dışına çıktığımızda “Batman’ın neyi meşhurdur?” diye soranlara şöyle cevap verirdik: “Yazın tozu, kışın çamuru meşhurdur.”

Değerli Dostlar!

16 yıldır belediye yönetimleri asli görevleri olan şehre hizmet dışında başka işlerle uğraştıklarından dolayı maalesef o günlere geri döndük. Ataullah Hamidi ve özellikle merhum Başkan Salih Gök döneminden beri değişen başkanlara rağmen Batman halkı hizmet görmedi. Bunu Batmanlıların ekserisi görüyor ve söylüyor. Şimdi ilkokul ve ortaöğretim yıllarımıza geri döndük. Yine yazın tozun, kışın çamurun esiri olduk. Gelişen ve ilerleyen teknoloji ve büyüyen şehre rağmen bu kaderimiz değişmedi. Birde artan araç sayısı, yapılmayan temizlik ve bir türlü kapatılmayan çukurlar şehri iyice yaşanmaz hale getirdi. Herkes bu durumu ve hizmet yapılmadığını görmesine rağmen ne hikmetse; seçimlerde siyaset ön plana çıkıyor ve aynı kesim yine seçimi kazanıyor. Şimdiki Başkan Sabri Özdemir ve Eski Başkan vekili Serhat Temel de bunu kısmen de olsa açıklamalarıyla itiraf etmişlerdi. (1)

Yerel yönetimi 16 yıldır işgal edenler bu durumun hep böyle devam edeceğini mi düşünüyorlar acaba? -Doğrusu bunu merak ediyorum!- Ama şunu unutmasınlar! Bir gün bu halk “siyaset” ile gözlerine perde çekenlere gereken dersi verecektir. Halk elbet bir gün hizmetin “siyaset”e engel olmadığını görecektir. Yine halk başka şehirlerde yerel yönetimlerin halkına yaptığı hizmeti görecek ve yıllarca ezilen halkın en iyi hizmete layık olduğunu dillendirecektir. Hizmet etmeyenlere elbette “Edi bese”  diyecektir. Batı illerinde birçok belediye asfalt, temizlik gibi rutin belediye işlerini çoktan aşmış ve mega projelerle şehirlerini kalkındırırken, bizler hâla kapatılmayan çukurlar ve çamurla uğraşıyoruz.

Evet, eğer gerçekten halktan yana iseniz ve halkın iyiliğini düşünüyorsanız, bu “siyaset” edebiyatını bırakında halka en iyi hizmeti yapmaya çalışın. Yıllarca ezilen ve zulme maruz kalan bu halk en iyi hizmete layıktır. Bunu yapmak ne kimliğe ne de siyasete engel değildir. Batıdaki illere bakın! MHP’li bazı belediyeler kendi siyasi görüşlerini koruyarak ve bu yönde adım atmalarına rağmen, şehre ve halka hizmeti devam ettiriyorlar. Ve bu hizmeti parti görüşüne fayda vermek için de kullanıyor olabilirler. Yine CHP’li ve AK Partili belediyeler içinde durum aynıdır. Unutmayalım ki, kapatılan Refah Partisi, kazandığı belediyelerde yaptığı hizmetler ve atılım sonucu iktidara geldi.

Belediyeleri dar ideolojik kalıpların tekelinden çıkarın. İnsanlarımız artık dar ideolojik kalıpların kamplaştırdığı siyasete değil, kendisi ve evladları için yani geleceği için hizmet edecek ama bununla birlikte özünü koruyacak siyaseti tercih edecektir. Toplumun ve zamanın dinamikleri bunu zorlayacaktır. Halkına hizmet etmek isteyen partiler süreci ve zamanın ruhunu doğru okurlarsa kazanacaklardır. Aksi takdirde siyaset tarihinin çöplüğünde yerlerini alacaklardır. İnsanlık Tarihi, kendisine hizmet edenleri hep hayırla yâd etmiştir. Önemli olan müspet hizmetlerde ve eser bırakarak hayırla anılmaktır. “At ölür kalır semeri, yiğit ölür kalır eseri” sözünü unutmayalım…

Selam ve dua ile…

Dipnot:

1-(İsteyenler bu linklere bakabilirler:http://www.batman.bel.tr/GuncelDuyurular.aspx?t=TumHaberler&ID=711 vehttp://www.batmancagdas.com/roportajlar/es-baskanlik-kurtlerin-turkiye-siyasetine-kazandirdigi-bir-olgudur-h32083.html )

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
22 gün önce
151 gün önce
173 gün önce
298 gün önce
390 gün önce
421 gün önce
705 gün önce
728 gün önce
958 gün önce
1028 gün önce
1149 gün önce
1307 gün önce
1310 gün önce
1366 gün önce
1384 gün önce
1387 gün önce
1408 gün önce
1442 gün önce
1497 gün önce
1506 gün önce
1579 gün önce
1698 gün önce
1673 gün önce

RSS
© 2019 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=