Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Batman Sahipsizlikten Kurtulacak mı?

24 Temmuz 2017, 14:11 - Okunma: 1477

Batman’ın en önemli eksiği olan sahipsizlik ve lobi faaliyeti konusunda nihayet bir adım atıldı.

Lobisi olmayan nerdeyse tek il olan Batman’ın ciddi bir eksiği artık tamamlanıyor.

Batman’ın sorunları ve tanıtımı amacıyla yaklaşık 20 oda ve meslek kuruluşu bir araya gelip lobi için ilk adım atıldı.

BATSO’nun öncülüğünde bir araya gelen aralarında Batman Barosu, Ticaret Borsası, esnaf kefalet, Mali Müşavirler Odası, eczacılar odası, MÜSİAD, TÜMSİAD, ASKON’un da olduğu 20 oda ve iş dünyası örgütü Batman Lobisi için bir araya geldi.

Bu lobi çalışması için 20 oda ve iş örgütü geçtiğimiz hafta yemekli toplantıda bir araya geldi.

Bu 20 oda ve meslek örgütü Batman eksenli bir çalışma yürütecek.

 

Batman için ne yapılabilir? Sorunlar nelerdir? Bu sorunlara ne gibi çözümler getirilebilir? Gibi konularda çalışma yaparak gerekli teşebbüste bulunacaklar.

Bu çalışma başlatılması ile ilk istişare toplantısı sonunda BATSO çatısı altında geçici de olsa bir sekretarya oluşturuldu.

Batman ortak paydası ile hareket edecek olan lobinin amacının Batman’a hizmet ve Batman’ın sorunlarının olacağı lobide asla siyaset konuşulmayacak ve siyasete karışılmayacak ve tamamen Batman’ın çıkarlarına hizmet ana eksen olacak.

Lobinin amacının; İldeki işsizlik, sanayi, il özel idare, belediye veya herhangi bir kurumun Batman için yapması gerekenleri rapor haline getirmek, varsa çözüm önerileri ile beraber Cumhurbaşkanından devletin en alt kademesine kadar bu raporları ulaştırmak ve sorunların çözümü noktasında bakanlıklardan randevu talep edip birinci ağızdan sorunların iletilmesi olacak.

Yıllardır sahipsiz olan Batman’ın sorunlarını artık herkes tek başına değil, bu lobi çalışması ile ortak bir platform çatışı altında ve birlikte hareket edilerek Batman’ın sahiplenilecek.

İlerde lobinin daha geniş bir platform haline gelmesi kuvvetle muhtemeldir. Fayda verecek, kişisel ve ideolojik çıkar peşinde koşmayacak tüm kurum ve STK’lar bu çalışmaya dahil edilmelidir.

Bizlerde bu çalışmanın daimi ve hayırlara vesile olmasını dilerken, herkesimi bu çalışmaya destek vermeye ve yardımcı olmaya davet ediyoruz.

                                                                     

24 Temmuz Basın Bayramı!

 

24 Temmuz 1908'de Anayasanın yeniden yürürlüğe girmesinden sonra çıkan gazetelerin, gazeteciler tarafından sansür memurlarına verilmeden, çıkarılmış olduğu bir gün olması dolayısıyla ‘Basın Bayramı’ olarak kabul edilip kutlanıyor.

Bizlerde; 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’ dolayısıyla, başta Batman’da görev yapan olmak üzere tüm meslektaşlarımızın basın bayramını kutlayarak, kamuoyunu aydınlatmak için her ortamda her koşulda sorumluluk duygusu içinde toplumun haber alma özgürlüğü adına görevlerini yerine getiren medya çalışanlarına görevlerinde başarılar dileriz.

 

Basın bayramı vesilesiyle meslektaşlarımızın çalışma şartları konusunda ciddi adım atılmalıdır. BİK ve ilgili bakanlığın çalışan gazeteci, muhabir ve yazarlara mesleklerini icra etmeleri noktasında maddi ve manevi olarak destekte bulunmalıdır. Aksi halde tek geliri abone ve esnaf ile kurumların vereceği reklam-ilan olan yerel gazetelerin “kaliteli yayın” yapmaları fantezi ve lüks olmaktan öteye geçmeyecektir. Kaliteli yayın bir yana, gazeteler maddi sıkıntılar nedeniyle kapanma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Maddi sıkıntı içinde olan gazeteler ve gazeteciler maalesef etik olmayan davranışlar ve iş ilişkilerine girerek ayakta kalmaya çalışıyor. Bunun engellenmesi için basın kuruluşları maddi ve manevi yönden desteklenmelidir. Aksi halde basın-medya 4. Kuvvet olma özelliğini yeterince yerine getiremeyecektir.

Yazının sonunda meslektaşlarımın 24 Temmuz basın bayramını tekrar kutlarım.

Selam ve dua ile… 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
32 gün önce
53 gün önce
178 gün önce
271 gün önce
301 gün önce
586 gün önce
609 gün önce
839 gün önce
908 gün önce
1029 gün önce
1187 gün önce
1190 gün önce
1246 gün önce
1264 gün önce
1267 gün önce
1288 gün önce
1322 gün önce
1377 gün önce
1386 gün önce
1459 gün önce
1578 gün önce
1553 gün önce

RSS
© 2019 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=