Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Fuarların Batman’a katkısı!

19 Eylül 2017, 15:50 - Okunma: 1301

Geçtiğimiz Perşembe günü ​ Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılımıyla "Batman İnşaat Mobilya ve Dekorasyon" ile "Batman Gıda Tarım ve Hayvancılık" fuarları törenle açıldı.

Batman’da bu şekilde ilk kez sektörel bazda ticari ve tarımsal fuar açılmış oldu. 4 gün süren fuarlar inşallah Batman’ın tanıtımına ve ticaretine önemli katkılar sağlayacaktır.

Batman’daki ilk fuar diyorlar ancak, 1981 yılı ramazan ayında şu an Batman Belediyesi’nin olduğu alanda bir ay boyunca baraka şeklinde giyim fuarı düzenlendi.

Batman Şehirlerarası otogar yanında kurulan Fuarlar 8 bin metrekare kapalı ve 15 bin metre kare açık alan olmak üzere toplam 23 bin metrekare alanda düzenlendi. Batman merkezli olmak üzere çevre illerden ve Türkiye’nin değişik illerinden 250 firma en az 500 markayla tanıtılıyor.

Görüştüğümüz sanayici ve işadamları fuarlara olan ilgiden memnun durumda. Yalnız icracı iki bakanın geldiği açılışta gözlemlediğime göre yeterli bir kalabalık yoktu. Uzun süredir hazırlığı yapılan bu fuarların açılışı miting havasında olmalıydı. İktidar partisi bu konuda iyi çalışmamışa benziyor. Sadece halk değil kurumlarında yeterli katkıyı vermedikleri ve birçok il müdürünün açılışa gelmediği veya çok geldiği göze çarptı.

Oysa uzun süredir hazırlığı yapılan ve geniş kapsamlı anlamda ilk kez yapılan bu fuar açılışına halkın ilgisi neden çekilemedi diye düşünmek gerekir. Halk olarak neden duyarsız kaldık? Batman’ın 4 gün boyunca gündemi bu fuarlar olmalıydı. Yoğun bir ilgi gösterilse ve buraya gelen firmalar ilgi ve talepten memnun olurlarsa önümüzdeki senelerde çok daha geniş kapsamlı fuarları yapabiliriz.

Batman’ın birçok noktası olduğu gibi komşu ilimiz Diyarbakır’da bile ilçe otogarı civarı gibi birçok noktada Batman’da yapılacak fuarların tanıtım tabelalarını gördük.  Demek ki tanıtım adına bir şeyler yapılmış, ancak yine de halkın tam olarak ilgisini çekmediği de aşikar.

Birde açılış sırasında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bu fuarların Batman’a yakışmadığını, kalıcı fuarların yapılması için proje hazırlanmasını, masrafı ve her türlü desteği vereceklerini ifade etti. Nedense bu cümle haber metinlerinde yer almadı.      

Evet, belki aceleye geldi lakin kalıcı ve daha güzel tesislerin yapılması gerekir. Umarım siyasiler ve yerel dinamikler bu çağrıya kulak verirler.

İşin bir başka boyutu da fuar açılışının BATSO seçimlerinin gölgesinde kalması idi. Birçok aday veya aday olmayı düşünen işadamı ve sanayicinin orda kulis yaparak, seçimi değerlendirdiklerini ve nabız yokladıklarına şahid olduk.

Açılışta dikkatimizi çeken bir başka hususta Bakanlardan önce söz alan STK başkanının hitabetinin çok zayıf olması sorunu. Bakanların geldiği ve ülke gündemine girmesi kuvvetle muhtemel ve Türkiye’nin her tarafından medya ve iş dünyasının katılım gösterdiği bir programda, Batman’ı temsilen hitabeti güçlü ve konuya vakıf konuşmacıların seçilmesi gerekmez miydi?

Birde Antalya’da yapılan Türkiye’nin en büyük yerel ürün organizasyonu olan YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda Batman’ın marka değeri taşıyan ürün ve firmaları tanıtıldı. Batman standının büyük ilginin gösterildiği belirtilen bu fuarda, özellikle ön yargıların kırılması adına önemli katkılar sunmasını diliyoruz.

Sonuç itibariyle bu ölçekte Batman’da ilk kez yapılan fuarların ve YÖREX fuarının Batman tanıtımına, sanayii ve ekonomisine önemli katkılar sunmasını diler, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Selam ve dua ile…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
32 gün önce
53 gün önce
178 gün önce
271 gün önce
301 gün önce
586 gün önce
609 gün önce
839 gün önce
908 gün önce
1029 gün önce
1187 gün önce
1190 gün önce
1246 gün önce
1264 gün önce
1267 gün önce
1288 gün önce
1322 gün önce
1377 gün önce
1386 gün önce
1459 gün önce
1578 gün önce
1553 gün önce

RSS
© 2019 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=