Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Ne olacak Batman’ın hali?

16 Nisan 2018, 13:47 - Okunma: 1465

Batman’da kime sorsak her konuda Batman’ın sahipsiz olduğunu ve kimsenin sahip çıkmadığından dert yanar. Gerçekten müesses ortamdan beslenen kesimler hariç, herkes bu durumdan şikayet eder durur.

En son “Tıp Fakültesi” konusunda yaşananlar bunun sade bir şayia değil, bir vakıa olarak karşımıza çıktığını gösterdi. Yıllardır Batman kamuoyu gündeminde olan bu konuda maalesef çok fena kandırıldığımız ortaya çıktı. Takke düştü kel göründü adeta. Komşu ilimiz Siirt’e “Tıp Fakültesi” açılacağı açıklandıktan sonra, doğal olarak Batmanlılarda Batman’a açılıp açılmayacağını sormaya başladılar. Bu konuda ilgili ve yetkililerin nasıl bir çalışma yaptıkları ve vaziyetin ne olduğu sorgulanmaya başlandığında; aslında Batman’a “Tıp fakültesi” açılması için laftan öte çalışma ve girişimin olmadığı ortaya çıktı.

Peki, yıllardır bu konuda geçmişten günümüze açıklama yapan, siyasiler, rektörler, mülki amirler, STK ve sözde platformlar neden laftan öte bir şey yapmadılar da şimdi yeni yeni ses vermeye başladılar. Artık iş işten ve atı alan Üsküdar’ı geçti.

Geçtiğimiz Çarşamba günü basınla bir araya gelen Vali Ahmet Deniz, her ne kadar 4 ayda bir rutin olarak basınla bir araya geldiklerini söylese de; toplantının aslında “Araştırma hastanesi”nin yapılacağı arazi ile ilgili ortaya atılan iddia ve şayialar olduğunu bilmeyen yok. Bahsi geçen toplantıda hastanenin 500 yataklı yapılması için bakanlık nezdinde girişim yaptıklarını ve Araştırma hastanesinin yapılması ile ilerde “Tıp Fakültesi” yapılması talebi olduğunda altyapı anlamında elimizin güçleneceği mealinde konuştu.

Vali beyin bu konuşmasından ve sonradan rektör Durmuş’un açıklamalarından anladık ki; Tıp Fakültesi için aslında prosedüre uygun başvuru ve girişimin olmadığıdır. Yapılan ise sadece zevahiri kurtarmaya çalışmaktır.

Şimdi bazı sözde platform ve STK’lar Amerika’yı yeniden keşfeder gibi, yeni yeni açıklama yapıyorlar. Daha eski rektör döneminden bu yana basının kamuoyunun talebini gündeme getirmesi ile basına yansıyan açıklamalar hep havada kaldı.

Batman dışındaki illerde siyasiler ve ilin yöneticileri, STK’lar ve halkla el ele vererek kenti kalkındırmak için MEGA projeler yaparken; Batman’da işin sadece gösterişi yapılır. Siyasilerimiz ve yöneticiler bir kurumun kendi rutin çalışma takviminde yer alan yatırım ve çalışmaları kendilerine mal ederek; “Batman’a şunu yaptık, bunu yaptık” diyorlar. Sonra o iş askıya alınınca da sesleri çıkmıyor. Örneğin THY ve özel havayollarının mevsim koşulları ve kendi çalışma planlamalarına göre yani kış tarifesi ve yurtdışı uçuşlara bağlı olarak Batman ve diğer illerde sefer sayıları artarken, aynı saik ve yaz tarifesine geçildiğinde sefer sayıları azalıyor. Şimdi siyaset aktörleri ve yöneticiler ilgileri olmadığı halde sefer artışlarını kendilerine mal edip basına açıklama gönderiyorlar, ancak tersi olunca hiç olmamış gibi davranıyorlar. Mehmet Şimşek Maliye Bakanı olarak 4 yıl Batman’da vekillik yaptı yapmasına da; Batman olarak kişisel çıkarlar yerine, başta Tıp fakültesi ve birçok yatırım ve atılım neden yapılamadı? Bu fırsat neden değerlendirilemedi?

Zaten Batman’ın bir diğer şansızlığı birçok STK, siyasi aktör ve bazı il yöneticileri gösteriş yapmaktan öte bir şey yapmıyorlar. Partileri taziye ve düğün ziyaretleri dışında pek gören olmaz. STK ve kurum amirleri de, ziyaret ve iade-i ziyaret, geziler ve basına gönderdikleri açıklamalar ile çok iş yapıyorlar görüntüsü vermeye çalışıyorlar. Bu örnek olayda olduğu gibi mızrak çuvala sığmadı ve yapılan algı operasyonları çöktü.

Halk olarak siyasiler ve yöneticilerden talebimiz şudur: Batman’ı ilgilendirmeyen ve yaramıza merhem olmayan gösterişten öteye geçmeyen açıklama ve konferansları bırakında, iş yapın iş. Lafla peynir gemisi yürümez. Yarın konuşmalarınız değil, yaptığınız icraatlar hatırlanacaktır.

Selam ve dua ile…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
123 gün önce
145 gün önce
269 gün önce
362 gün önce
393 gün önce
677 gün önce
700 gün önce
930 gün önce
999 gün önce
1120 gün önce
1279 gün önce
1281 gün önce
1338 gün önce
1356 gün önce
1359 gün önce
1380 gün önce
1414 gün önce
1469 gün önce
1478 gün önce
1551 gün önce
1669 gün önce
1644 gün önce

RSS
© 2019 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=