Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Haydi! Hep beraber Mevlid-i Nebi’ye koşalım

10 Nisan 2019, 09:33 - Okunma: 300

Miladi takvime göre Peygamber Efendimizin doğumuna denk gelen hafta kutlanan Mevlid-i Nebi haftasına ve alemleri şereflendiren efendimizin teşrif günlerine yaklaşmanın heyecanı ve mutluluğu içindeyiz. Hem mübarek üç aylar mevsimi, hem de Peygamberimizin miladi olarak doğum haftası olması münasebetiyle iki müjde ve güzelliği birlikte yaşayacağız inşallah.

Peygamber Sevdalıları Vakfı, her yıl yapılan etkinliklere geçtiğimiz Cumartesi günü Cizre’de “bismillah” diyerek start verdi. 14 Nisan Pazar günü Batman’da "Hazreti Peygamberi Anlama ve Sünnetini Yaşama" etkinliği kapsamında “Ahlak ve Adalet Rehberi Hazreti Muhammed" temasıyla yapılacak büyük etkinlik için Peygamber Sevdalıları Vakfı yönetici ve gönüllüleri 17 Şubat’ta yapılan Siyer-i Nebi sınavından bu yana hummalı bir şekilde çalışmalarına devam ediyorlar. Bu amaçla şehir Peygamberimizi anlatan afiş ve dövizlerle süslendi ve şehirde manevi olarak Muhammedi bir atmosfer oluşturuldu. Her yıl olduğu gibi yine Batmanlılar Peygamberimizle özdeşleşen “gül” ile Mevlid-i Nebi’ye davet edildiler.

Pazar günü yapılacak olan büyük Mevlid etkinliği öncesi basınla buluşan vakıf yetkilileri, düzenlenecek mevlid etkinliğinin amacını:  “Yeryüzündeki en güzel hizmetin Hazreti Muhammed'i anlatmak olduğu” şeklinde veciz olarak ifade ettiler.

Peygamber Sevdalıları Vakfı Batman Koordinatörlerinden Mehmet Ali Altun, yeryüzünün en kıymetli insanın Peygamber Efendimiz olduğuna işaret ederek; “Bundan ötürü Peygamberimiz adına yapılan bütün çalışmalar, hizmetler yeryüzünün en kıymetli, mübarek ve ulvi çalışmalardır. Bizler yıllardır aziz halkımızın değerlerine hizmet etmeyi kendimize şiar edindik. Bizler şu anda yoğun bir ahlaki çöküntünün yaşandığı bu dünyada, belki de halkımızın en çok muhtaç olduğu sevgili Peygamberimizin ahlakını ve O’nun yüce adaletini halkımızın gündemine, zihnine, hanesine taşımanın gayreti içerisinde olduk.” dedi.

Bir Nisan’da başlayan salavat kampanyası devam ederken, Özkan Yaman’ın kaleme aldığı "Peygamber'imizden (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) 40 Hadis 40 Ders" adlı özel hazırlanan 72 bin adet kitap her eve dağıtılacak. Batman’da halkın alana rahat gelebilmesi için her yıl olduğu gibi gönüllülerin desteğiyle şehrin belirlenen noktalarından ücretsiz araç servisi yapılacak.

Kıyamet gününde Mahşerin dehşetinden herkesin; “Nefsi! Nefsi! (nefsim, nefsim) dediği bir ortamda bile “Ümmeti, ümmeti (ümmetim, ümmetim) diyen Nebi’nin sevgisi kalbimizde olmayacakta kimin olacak? O’nun için mevlide koşmayacağız da kimin için koşacağız?

Bakınız Allah’u Teala, Tevbe Suresi 128.Ayette ümmetine olan şefkati hakkında ne buyuruyor: “Şanım hakkı için, size kendinizden öyle (izzetli) bir Peygamber geldi ki, sıkıntıya düşmeniz ona ağır gelir; size düşkündür, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir.”

Bizlerde Peygamberimizi seven ve ona müştak olan Müslümanlar olarak bu etkinliklere sahiplenerek, her şekilde destek olmamız lazım. Etkinliğe kendimiz dışında 7’den 70’e tüm yakınlarımızın mazeret aramadan aşkla katılmalarını sağlamalıyız.  Ya Resulallah! Bizler Uveys El- Karani (Veysel Karani) hazretleri gibi seni görmenin aşkıyla yanarken, seni göremeden seven ümmetinden olmayı nasip eden ALLAH’a hamd-u şükür ediyoruz. Bizleri ümmetinden kabul et Ya Resulallah!

Mevlid-i Nebi etkinliklerine Peygamberimizin Medine’ye hicret ederken onu karşılamak için Medine dışına çıkan Medineli Ashabın içinde bulunduğu aşk, heyecan ve coşku ile sanki şehrimize geliyor ve onu karşılıyormuşuz gibi aynı duygularla mevlid alanına gitmeliyiz. Onu göremezsek te onun sevgisi kalbimizde olduktan sonra ALLAH (CC) bu sevgiyi karşılıksız bırakmaz ve gönderilen salavatları ona ulaştıracaktır. Bu yüzden haydi kardeşler, bacılar, hep beraber ayırım olmaksızın 14 Nisan Pazar günü Yeni Otogar yanı Mevlid Alanında saat 13.30'da başlayacak Mevlid-i Nebi etkinliğini idrak etmeye, onu anmaya ve anlamaya koşalım… Muhammedi muhabbetin bereketinden faydalanalım…  Haydi hep beraber Muhammedi baharı, Muhammedi ahlakı ve atmosferi doya doya yaşamaya koşalım…

Yazımızı Ahzab 56 ayetiyle sonlandıralım: “Gerçekten Allah ve Melekleri Peygambere salât ederler. Ey iman edenler! Siz de ona teslimiyetle salât ve selâm edin.” Allahume Salli Âla Seyyidina Muhammed ve Âla âli Muhammed…

Selam ve dua ile…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
33 gün önce
55 gün önce
179 gün önce
272 gün önce
303 gün önce
587 gün önce
610 gün önce
840 gün önce
909 gün önce
1030 gün önce
1188 gün önce
1191 gün önce
1247 gün önce
1265 gün önce
1268 gün önce
1289 gün önce
1323 gün önce
1379 gün önce
1388 gün önce
1460 gün önce
1579 gün önce
1554 gün önce

RSS
© 2019 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=