Lütfen bekleyin..


Veysi DEMİR

Adaleti Gözetmeliyiz!

22 Ağustos 2016, 14:09 - Okunma: 2664

Daha önce yazdığım gibi darbe girişiminde bulunup halka ve kurumlara tank, uçak ve helikopterle zalimane bir şekilde ateş edip ezmeye çalışan darbeci alçaklar en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Bunlara karşı tabiî ki, müsamaha ve merhamet gösterilemez. Ancak bunu yaparken geçmişte 28 Şubatta yaşandığı gibi bir 'sürek avına' dönüşmemelidir. Maide 8’de buyrulduğu gibi, adalet ve hakkaniyet ile hareket etmek zorundayız.

Darbe sürecinden sonra bildiğiniz gibi Batman’da üç gazete OHAL kararnamesi doğrultusunda Bakanlar Kurulu kararı ile kapatıldı. Bu üç gazeteden ikisi ilan hakkı olan gazete idi. Bilmeyenler için yazalım: Daha önce Batman’da ilan alan gazete sayısı 12 idi. FETÖ’cülerin etkin olduğu dönemde Basın İlan Kurumu (BİK)’in baskısı ile ülke genelinde gazetelerin sözde birleşmeleri sağlandı. Batman’da da 12 gazete bu baskı sonucunda 2 Haziran 2013 tarihinde Basın İlan Kurumu (BİK) Kontrol Hizmetleri Müdürü İbrahim Delibaş, İlan Müdürü Nail Duran ve Vali Yılmaz Arslan’ın katıldığı toplantı ile zoraki evlilik ile sayılar 4’e düşürüldü.

Şimdi, yayın politikası, düşüncesi, dünyaya bakışı vs. her şeyi farklı olan gazetelerin zoraki birleşmeye zorlanması hiçte adil olmayan ve belli bir amaca matuf bir plan olduğu anlaşıldı.

Aradan yıllar geçti ve darbe girişimi ve OHAL kararı sonrası bu gazetelerden ikisi hiçbir gerekçe gösterilmeden kapatıldı. Yapılan araştırma ve değerlendirmelerden anlıyoruz ki, bu gazetelerin sahiplerinden bazılarının düşüncesi veya muhtemel bağı neticesi bu karar verildi.

Peki, amma bu üç ortaktan biri diyelim ki; FETÖ veya başka bir sıkıntısı varsa ve bundan dolayı gazete kapatılıyorsa diğer ortakların ve çalışanların bunda ne günahı var? Suçun şahsiliği prensibi nerde kaldı? Kaldı ki, bu zoraki ortaklığı kendileri istemediler. Devlet kurumlarını ele geçirenlerin baskısı sonucu yaptılar.

Bu kararın ve adalete gölge düşürecek; kurunun yanında yaşında yanacağı kararların ve uygulamaların gözden geçirilmesi gerekir.

Gerek meslektaşlarımız için olsun, gerekse FETÖ ile bağı olmadığı halde çeşitli gerekçelerle görevden alınanlar için kararın gözden geçirilmesi ve adaletin elden bırakılmamasını bekliyoruz.

Selam ve dua ile…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Ziya baba
1693 gün önce
Her şeye anlam verebilirim ama bu halkın Hakkini savunan hırsızların ve arsizlarin korkulu Rüyası olan Batman postasının haksız yere kapatılmasına bir anlam veremedim garip girdabının Hakkini bundan böyle kim savunacak umarım bu haksızlık ortadan kalkar da gazetemiz Batman postasi na yeniden kavuşuruz Batman postasının neden kapatıldığını cok iyi biliyorum bu gazete el etek öpmedi de ondan
caner
1695 gün önce
Sayin yazar bu gazeteleri mahkeme karari ile kapatamadilar ellerine imkan gecti kanun hukmunde kararnane ile kapattilar bir yerel gazeteyi bile kabullenmediler.
hikmet
1695 gün önce
Veysi baba ellerine saglik bir gazete gider digeri gelir kemal babayi da ozledik anam avradim olsun
hamdullah eren
1698 gün önce
Batman basininda cesur yazan bir batman postasi vardi birde sen digerleri uyusun bakalim nereye kadar?
Emel horasan
1699 gün önce
Bu gazetelerin batmana büyük hizmetleri oldu bunu hükümet yetkililerinin görememesi veya görmezden gellöesi büyük talihsizlik umarım kısa sürede bu hatadan dönülür de gazeteler yeniden açılır
Hale deniz
1699 gün önce
Sen bu mazlum insanların hakkını hukukunu savunursan sen büyürsün veysi bey basın hürdür sansür edilemez
İsmail kezer
1699 gün önce
Evet adaleti gözetmeliyiz sap ve saman birbirinden ayrılmadıkca bu ülkede ayaklar baş başlarda ayak olur adalet er geç tecelli edecektir bir iktidarın yerl gazetelerle ne alıp veremefiği olabilirki bu yanlış kısa sürede düzeltilmelidir aksi halde adalet asla ve asla gözetilemez
Hakan elitaş
1699 gün önce
Degerli veysi demir kardeşim ellerine sağlık hak hukuk adalet varsa bu gazeteler yeniden acılacaktır özellikle de batman postası gazetesi bundan zerre kadar kuskum yok gazeteler kapanınca sevinemlerin oyüzlerini o zaman göreceğiz allah o günleri bizlere gösterecek insallah birinin uzuldügüne digeri sevinirse işte o zaman başımıza taş da yağsa azdır seni seviyoruz veysi abi aynen yazılarına devam et sen bize lazımsın
Hakan Ural
1699 gün önce
Batman da 3 yerel gazete kapatılıyor ama ne acıdır ki kimsenin gıkı dahi çıkmıyor Ozgur gündem gazetesi kapatıldı belediye ve bildik kurumlar dayanışma adi altinda bir takım etkinlik düzenlediler bu ayrimcilik oldukça biz adam olmayız vesselam korkma korktukca sıra sana gelecek
Nazlı sevilmez
1699 gün önce
Gazetelerin kapanması Basin ve ifade özgürlüğüne vurulan Agir bir darbedir bir suç işlenmişse Kışı sorumludur kurumu topyekun suçlamak hiç bir hukukta ve adetlette yeri yoktur
Yazarın Diğer Yazıları
31 gün önce
337 gün önce
360 gün önce
389 gün önce
573 gün önce
703 gün önce
724 gün önce
849 gün önce
942 gün önce
973 gün önce
1115 gün önce
1152 gün önce
1257 gün önce
1280 gün önce
1510 gün önce
1579 gün önce
1858 gün önce
1861 gün önce
1917 gün önce
1935 gün önce
1938 gün önce
1959 gün önce
1993 gün önce
2048 gün önce
2057 gün önce
2130 gün önce
2249 gün önce
2224 gün önce

RSS
© 2021 - Batman Basın
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=